Bitcoin Yarılanmasının Google Aramalarında Düşüşler Var

İlayda Peker

Bitcoin’in üçüncü kez gerçekleştirecek olduğu madencilik ödülü yarılanmasına çok az bir zaman kaldı. Birçok yatırımcının ise aklında tek bir soru var: Daha önce gerçekleşen iki yarılanmada olduğu gibi fiyat rekor seviyelere ulaşacak mı?

Google Trends verilerine bakıldığı zaman özellikle ABD’deki kişilerin yarılanma olayına ilgisi azalıyor gibi görünüyor. Peki, bu durumun fiyat üzerinde etkisi olur mu?

Yarılanma Aramaları

Google’da yapılan arama verileri herhangi bir konuda tüm dünyada insanların ilgi seviyesi hakkında önemli bilgiler veriyor. Dolayısıyla bu durum Bitcoin için de geçerli. Bloomberg Markets editörü Joe Weisenthal’ın yaptığı açıklamalara göre, Google’da yapılan hem “halving” hem de “halvening” bir düşüş görülüyor. Benzer şekilde “Bitcoin halving” aramalarında da gözle görülür bir düşüş yaşanırken “Bitcoin halvening” aramalarında artış olduğu görülüyor.

Weisenthal yarılanma öncesinde, yarılanma ile ilgili terimlerin arama oranlarının azalmasını, yarılanma olayına ilginin azaldığı ve bunun daha önceki yarılanmalardan farklı bir tablo oluşturabileceği şeklinde yorumluyor. Weisenthal’a göre daha önce yaşanan yarılanmalardaki fiyat artışlarının bu sefer de yaşanabilmesi için daha çok çaba sarf edilmesi gerekebilir.

İlgi Azalıyor Mu?

Weisenthal’a yanıt olarak, birkaç takipçi Google Arama Trendleri verileri için farklı yorumlar sundu.

Bir Twitter kullanıcısı olan Investor Spot benzer şartlarla ilgili diğer rakamlara dikkat çekti. “Bitcoin Halving 2020” ve “Bitcoin halving” in 2020 başından şu ana kadar arama hacminde yüzde 1.100 ve yüzde 550 artış gördüklerini belirtiyor.

Bununla beraber yarılanmaya hala iki ay olduğu için konuyla ilgili yorum yapanlar Google arama verilerini analiz etmek için erken olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: Newsbtc


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Vadeli ve Opsiyon İşlem Hacimlerinde Artış Var, Bu Bitcoin İçin Ne Demek?

Sonraki Haber

YouTube Kripto Para Engellemelerine Devam Ediyor

İlgili Haberler