Goldman Sachs ve FTX’ten Kapalı Kapılar Ardında Toplantı

İlayda Peker

Financial Times tarafından Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre, Goldman Sachs patronu David Solomon, Mart ayında Karayipler’de FTX kurucusu Sam Bankman-Fried ile kapalı kapılar ardında bir toplantı yaptı.

Goldman Sachs ve FTX

Yapılan açıklamalara göre toplantının amacı, en büyük bankalardan biri ile yeni başlayan kripto para borsası arasında daha yakın bağlar kurmaktı. Konuya aşina olan kişilere göre, tartışma esas olarak ABD’deki düzenleyici konulara odaklandı ve Goldman, FTX‘in Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) dahil olmak üzere Amerikan düzenleyici kurumlarıyla ilişki kurmasına yardımcı olmaya istekli.

Bunun üzerine Solomon, borsa için geleneksel bankacılık hizmetleri sunmaya istekli olduğunu da dile getirdi.

Halka Arz da Konuşuldu

İkili ayrıca FTX’in potansiyel halka arzını ve gelecekteki bağış toplama konusunu da tartıştı. Goldman, önde gelen kripto para borsalarından birine daha fazla sermaye artırma konusunda yardım etmeye istekli.

Şubat ayında Bankman-Fried, Bloomberg’e olumsuz piyasa koşulları nedeniyle ilk halka arzı başlatmama kararı aldıklarını söyledi. Coinbase borsası da dahil olmak üzere halka açık kripto şirketleri, 2022’de Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden büyük ölçüde düşük performans gösterdi.

Öte yandan FTX, 400 milyon dolarlık C Serisi fon toplamayı tamamladıktan sonra Ocak ayı sonlarında 32 milyar dolarlık göz kamaştırıcı bir değerleme kaydetti. Üç yıldan daha kısa bir süre önce kurulan borsa, kripto para piyasasının en büyük oyuncularından biri haline geldi.

Geçen Temmuz ayında Bankman-Fried, borsanın değeri artmaya devam ederse Goldman’ı satın almanın söz konusu olamayacağını da ifade etmişti. En büyük ABD bankalarından birinin şu anda 113,77 milyar dolar değerinde olduğu göz önüne alındığında, böyle bir çaba FTX borsası için hala çok iddialı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Binance’den Rusya Hamlesi! Bazı Hesaplar Donduruluyor!

Sonraki Haber

Avustralya Kripto Para Yol Haritasını Paylaştı!

İlgili Haberler