Coinbase Bu Özelliğini Devre Dışı Bıraktı!

Fatih Uçar

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase 7 Nisan tarihinde Hindistan pazarına giriş yapmıştı. Günler sonra bölgeye özel sunduğu bir hizmetin devre dışı bırakıldığını açıkladı. Hindistan hali hazırda kripto paraların regüle edilmesi veya yasaklanması konusunda net bir karara varmış değil. Fakat ülkede 1 Nisan itibariyle kripto para vergileri aktif hale geld.

Coinbase Hindistan

Kripto para borsası Coinbase, Hindistan pazarına girişini 7 Nisan’da bir etkinlikle kutladı. Pazar günü Hindistan’daki Birleşik Ödemeler Arayüzü (UPI) desteğini devre dışı bıraktı. Coinbase, Hindistan lansmanından sadece birkaç gün sonra UPI ödemelerini devre dışı bırakmış olması bölgedeki yatırımcıları şaşırttı. Coinbase’nin mobil uygulamasında kullanıcılar aşağıdaki hatayla karşılaşıyor.

“Bu ödeme yöntemiyle yapılan satın alma işlemleri geçici olarak yapılamamaktadır. Lütfen başka bir ödeme yöntemi deneyin. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz”.

Ticaret hacmine göre ABD’deki en büyük kripto para borsası olan Coinbase, kullanıcıların UPI kullanarak kripto satın almasına izin vereceğini söyledikten sonra Hindistan Ulusal Ödemeler Kurumu’nun (NPCI) dikkatini çekmiş gibi görünüyor. NPCI tarafından 7 Nisan’da yapılan açıklamada, “UPI kullanan herhangi bir kripto borsası yoktur” denildi.

UPI, NPCI tarafından cep telefonu bankalararası işlemleri kolaylaştırmak için geliştirilmiş gerçek zamanlı bir ödeme sistemidir. NPCI, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) ve Hindistan Bankalar Birliği’nin (IBA) Hindistan’da sağlam bir ödeme ve uzlaştırma altyapısı oluşturmaya yönelik bir girişimidir. Bu arada, Hindistan’ın kripto işlemleri için en çok kullanılan e-cüzdanlarından biri olan MobiKwik, düzenleyici belirsizlik nedeniyle hizmeti durdurdu.

MobiKwik konuyla ilgili bir duyuru yayınladı.

NPCI tarafından kripto para borsaları tarafından UPI kullanımına ilişkin yayınlanan son açıklamanın farkındayız. Coinbase yaptığı açıklamada, yerel beklentiler ve endüstri normlarıyla uyumlu olduğumuzdan emin olmak için NPCI ve diğer ilgili makamlarla birlikte çalışmaya kararlıyız”.

Kripto Paralardan Yüzde 50 Vergi Alınsın

Hindistanlı Milletvekili Sushil Kumar Modi son yaptığı açıklamada hükümetin kripto para yatırımcılarından daha fazla vergi almasını istedi. Bunu caydırıcılık için isteyen Modi, Hindistan hükümetinin kripto para kullanımını azaltmak için caydırıcı önlemler alması gerektiğini savunuyor. Kripto paraların anonimliğinin tehlike olduğunu savunan Milletvekili, iktidar partisinde görev alıyor.

1 Nisan itibariyle Hindistan’da kripto para yatırımlarından doğan kazançlara %30 oranında vergi uygulanmaya başladı. Ülkede henüz kripto paralarla alakalı net bir yasal zemin oluşmuş değil. Son yapılan açıklamalarda ise yasak veya regülasyon konusunda karara varılmadığı duyurulmuştu.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) İçin Kritik Uyarı! Tuzak Olabilir

Sonraki Haber

Elon Musk Twitter Yönetim Kuruluna Katılmayı Reddetti!

İlgili Haberler