Geriye Sadece 2,5 Milyon Bitcoin Kaldı: Bu BTC İçin Ne Anlama Geliyor?

İlayda Peker

Lider kripto para biriminin belki de en önemli özelliği arzının 21 milyon ile sınırlı olması. Bitcoin ilk tasarlandığında bu rakamın 2140 yılına kadar piyasa sürülmesinin devam edeceği kararlaştırıldı ve ortaya çıkan son rakamlara göre yalnızda 2,5 milyon Bitcoin (BTC) kaldı.

18,5 Milyon BTC Dolaşımda

ChartBTC Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, dolaşımdaki Bitcoin miktarının çoktan 18,5 milyonu geçtiğini ifade etti. Dolayısıyla üretilecek 2,5 milyondan daha az BTC kaldı. Yani Bitcoin’lerin yaklaşık olarak %88,9’u dolaşımda yer alıyor ve geriye üretilecek %11,9 oranında BTC kaldı.

Öte yandan ChartBTC, kalan 2,5 milyon BTC’nin yarısının önümüzdeki dört yıl içinde çıkarılacağına işaret etti. 2009’daki oluşum bloğundan bu yana Bitcoin ağı zaten üç yarılanma geçirdi ve üçüncü yarılanma bu yıl Mayıs ayında gerçekleşti. Her dört yılda bir yeni kripto paraların piyasaya sürülme miktarı yarıya düştüğü için son Bitcoin’in 2140’a kadar çıkarılması beklenmiyor. Yani 2140 yılında son Bitcoin piyasaya sürülecek ve sonrasında BTC çıkarılmayacak.

Son Yarılanma Farklıydı

Sekiz Crypto Valley uzmanından oluşan bir grup, son yarılanmanın geçmişteki yarılanmalardan farklı olduğunu düşünüyor. Çünkü giderek daha fazla insan hayat birikimlerini BTC‘de saklamayı seçiyor.

Öte yandan 2020’nin başından bu yana kurumsal Bitcoin talebi de giderek artıyor. Yeni anket verileri, kurumsal yatırımcıların fiyattaki kısa vadeli düşüşlerden bağımsız olarak Bitcoin yatırımlarını artırmayı planladıklarını gösterdi. Bunun yanında MicroStrategy‘ye yaptığı yatırım sayesinde, dünyanın en büyük bağımsız varlık fonu şu anda 577,6 BTC’ye sahip.

Bunlara ek olarak Bitcoin arzının düşmesinin fiyat artışını olumlu yönde etkilemesi bekleniyor. Çünkü arz düştükçe talebin aynı kalması ya da artması durumunda varlığın değeri artış gösteriyor. Yani Bitcoin kullanmak isteyen kişi sayısı azalmadıkça genel kurallara göre de BTC fiyatının artması gerektiği düşünülüyor. Güncel verilere göre de BTC kullanımı günden güne artarken ekstra bir durum olmadığı sürece insanların Bitcoin’e daha fazla yöneleceği ifade ediliyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Eski Goldman Sachs Yöneticisinden İddialı Bitcoin (BTC) Açıklamaları!

Sonraki Haber

KuCoin Saldırganları Harekete Geçti: Bu İki Token’da Büyük Düşüş Var!

İlgili Haberler