Gemini de Earn Programı Sebebiyle SEC Suçlamalarıyla Karşı Karşıya

Bitcoin Haber

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Gemini‘yi kayıt dışı menkul kıymet teklifi ve satışı nedeniyle suçladı. Suçlama Gemini Earn programı ile ilgili.

SEC ve Gemini

Kripto piyasasında bir başka büyük yasal dava daha yaşanıyor. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Gemini’yi Gemini Earn aracılığıyla kripto varlık menkul kıymetlerinin kayıtsız teklifi ve satışı için suçladı.

Komisyonun 12 Ocak’ta yayınladığı basın açıklamasında, iki şirketin “yüz binlerce yatırımcıdan milyarlarca dolar değerinde kripto varlık topladığı” belirtildi. Ayrıca diğer menkul kıymetler yasası ihlalleri ve konuyla ilgili diğer kuruluşlar ve kişiler de araştırılıyor. SEC Başkanı Gary Gensler 13 Ocak’ta dava hakkında tweet attı ve kripto topluluğundaki suçlama hakkında çok fazla tartışma başlattı.

Cameron Winklevoss ve DCG CEO’su Barry Silbert arasında hararetli bir tartışmanın merkezinde yer alan Gemini Earn programı Şubat 2021’de başlatıldı. Bu gelir programı, bireysel yatırımcıların varlıklarından faiz kazanmalarına izin verdi.

SEC, programın tekliflerinin Komisyon’a kayıtlı olması gerektiğini iddia ediyor. Gensler şöyle dedi:

Genesis ve Gemini’nin yatırımcıları korumak için tasarlanan açıklama gerekliliklerini atlayarak halka kayıtsız menkul kıymetler sunduğunu iddia ediyoruz. Bugünkü suçlamalar, kripto borç verme platformlarının ve diğer aracıların zaman içinde test edilmiş menkul kıymetler yasalarımıza uyması gerektiğini piyasaya ve yatırım yapan halka açık hale getirmek için önceki eylemlere dayanmaktadır.

Yetkililer ayrıca diğer kripto borç verme programlarının çöküşüne de atıfta bulundu. Bu programların faaliyet gösterebilmesi için yasalara uyması gerektiğini kaydetti.

Gemini Kurucu Ortağı Yanıt Verdi

Tyler Winklevoss, Twitter’da bunun hayal kırıklığı yarattığını söyleyerek suçlamaya yanıt verdi. NYDFS’nin programı düzenlediğini ve Gemini’nin 17 ay boyunca SEC ile görüştüğünü belirtti. Bunu “üretilmiş bir park cezası” olarak nitelendirdi.

Gemini, düzenlemeye çok odaklanmış bir borsadır. Borsa, kripto para birimlerinin faaliyet göstermesine izin verme konusunda çok katı olan New York’ta kayıtlıdır.


Total
32
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Litecoin’in 2023 Yarılanması Bir Ralliyi Beraberinde Getirebilir Mi?

Sonraki Haber

Shiba Inu Ocak’ı Nasıl Bitirecek: SHIB Yorumları

İlgili Haberler