Geleneksel Finansal Sistem Dijital Paralar Fikrinden Korkuyor Mu?

İlayda Peker

Bloomberg tarafından yayınlanan bir makaleye göre, Boston Federal Rezerv Bankası ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), dijital doların ya da bazılarının “Fed coin” olarak andığı varlığın potansiyel lansmanına ilişkin araştırma sonuçlarını açıklamaya hazırlanıyor.

Yapılan açıklamalara göre Wall Street dijital dolar fikrinden pek de memnun değil.

Wall Street Dijital Dolar Fikrinden Memnun Değil

Bloomberg, Boston Federal Rezervi ve MIT’nin, projenin başkanı James Cunha’ya atıfta bulunarak Temmuz ayında dijital dolar araştırmalarını açıklamaya hazırlandıklarını bildirdi.

Yapılan açıklamalara göre bahsi geçen kurumlar dijital bir USD platformu için prototip oluşturmakla meşguldüler.

Ancak bu durum, ABD doları dijitalleştikten sonra Amerikalıların parayı nasıl kullanacağına dair yeni planın dışında kalmaktan korktuğu için geleneksel finans dünyasını mutlu etmiyor.

Bankalar, yeni USD dijital sistemini bir tehdit olarak görüyor ve bankaların ana ticaret grubu, ekonominin dijital bir dolara ihtiyacı olmadığı konusunda hemfikir görünüyor.

Bunların yanında Visa ve Mastercard dahil olmak üzere ödeme devleri, yeni dijital para çağının bir parçası olmak ve CBDC‘lerin ağlarında kullanılmasını sağlamak için çeşitli ülkelerdeki merkez bankalarıyla ortaklık yapıyor.

Öte yandan Compass Point Research & Trading LLC’den bir analist olan Michael Del Grosso, Wall Street’in yeni ödeme şeklinin mevcut büyük oyuncuları geride bırakıp yenilerini yaratabileceğinden endişe duyduğuna inanıyor.

“Dijital Doların Çok Yolu Var”

Bloomberg, Fed’in, milletvekillerinin ve ABD Hazine Dairesinin dijital doların yaratılması ve piyasaya sürülmesini henüz onaylamadığını ve bu dönüm noktasına önümüzdeki birkaç yıl içinde ulaşılamayabileceğini hatırlatıyor. Ayrıca söz konusu taraflar, dijital bir USD’nin şu anda herkesin kullandığı küresel ödeme ağıyla nasıl etkileşime gireceğini de henüz belirlemedi.

Bununla birlikte, ABD ve diğer ülkeler, ulusal para birimlerini dijitalleştirmenin gerekli olduğu konusunda hemfikir görünüyorlar ve bu, geleneksel finansal oyuncuları korkutuyor. Öte yandan Josh Lipsky (araştırma ekibinin en üst düzey üyelerinden biri) “ateş yakıldı” dedi ve dünyanın dijital para birimleri yönünde oldukça hızlı ilerlediğini dile getirdi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Fiyatı: ETH’da Olası Düşüş ve Yükseliş Senaryoları

Sonraki Haber

Bitcoin Yorumları: BTC’de Boğa Piyasası Hala Devam Ediyor Mu?

İlgili Haberler