Mastercard’dan Kriptolar Adına Büyük Adım!

Mastercard’dan Kriptolar Adına Büyük Adım!

Mastercard Çarşamba günü, Merkez Bankası Dijital Para Birimi veya kısaca CBDC’yi test etmek isteyen merkez bankalarını hedefleyen özel bir aracın piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri

Bank of International Settlements raporuna göre, merkez bankalarının %70’inden fazlası dijital para birimi fikrini bir şekilde değlendiriyor. Çok azı gerçek konsepte ve denemeye geçerken Mastercard tarafından yayınlanan araç, testi daha basit hale getirmeyi amaçlıyor.

Yapılan açıklamalara göre araç, merkez bankalarının CBDC kullanım durumlarını değerlendirmesine imkan vermek için çeşitli işlem ortamlarını simüle ediyor. Bankalar, finansal hizmet şirketleri ve tüketiciler arasında CBDC’lerin düzenlenmesini, dağıtımını ve değişimini de simüle edecek.

Mastercard, iş ortaklarının CBDC’nin teknolojik tasarımlarının, önerilen kullanım durumlarının ve mevcut ödeme yöntemleriyle birlikte çalışabilirliğin etkinliğini değerlendirmek için platformu kullanmasını tavsiye ediyor.

Yapılan açıklamalara göre ilginç bir şekilde, sanal olarak korumalı alanın olanaklarından biri, “bir CBDC’nin bir tüketici tarafından Mastercard’ın dünyanın her yerinde kabul edildiği her yerde mal ve hizmetler için ödeme yapmak üzere nasıl kullanılabileceğini” göstermektir.

CBDC’ler, merkez bankalarına tüketicilerle doğrudan bir köprü kurarak, para dağıtmak ve toplamak için ticari bankalardan geçme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Bununla birlikte bazı tasarımlar yalnızca kurumsal para transferlerine odaklanmaktadır. Mastercard’ın platformu her ikisine de uygun görünüyor.

Mastercard, 2019’da Libra konsorsiyumuna ilk taahhüt de dahil olmak üzere çeşitli dağıtık defter teknolojisi türleriyle meşgul olmuştu. O yıl daha sonra şirket, öncelikle düzenleyici engel türlerini motivasyon olarak göstererek birlikten ayrıldı.

Mastercard’ın araştırma ve geliştirme çalışmaları genellikle Blockchain veya DLT’yi içerirken, kart bölümü kademeli olarak baş rakibi Visa ile birlikte kripto tabanlı kartlara ısınıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.