FTX’ten Sonra Gemini Olayı Kafaları Karıştırdı!

İlayda Peker

FTX‘in kripto para ekosisteminde yaratmış olduğu depremin etkileri hala devam ediyor. Kripto endüstrisindeki yakın bağlar, Gemini gibi bir borsanın da para çekme konusunda sorun yaşamasına neden oldu.

Gemini Olayının Detayları

Kurumsal bir kripto borç verme firması Genesis Global Capital, dün borç verme işinde itfaları ve yeni kredi oluşumlarını “geçici olarak” askıya aldığını bildirdi. Sonuç olarak Gemini, Genesis Global borç verme ortağı olduğu için Earn programı para çekme işlemlerini duraklatmak zorunda kaldı.

Özellikle, duyurudan birkaç saat sonra sunucu kesintisinin garip zamanlaması, kripto topluluğunda alarm zillerinin çalmasına neden oldu. Borsa, kullanıcılara müşteri fonlarının güvende olduğu konusunda güvence verdi ve “gemini borsası tamamen çevrimiçi; Gemini borsasında tutulan tüm müşteri fonları 1:1 tutulur ve herhangi bir zamanda çekilmeye hazırdır” açıklamasını yaptı.

Öte yandan zincir üstü analistler bu nedenle Gemini‘nin kripto varlıklarını incelemeye koyuldu. Nansen’deki kıdemli yardımcı veri gazetecisi Martin Lee, borsanın ETH çekme adresini inceledi.

Lee, borsanın 16 Kasım’da yatırımcılardan keskin bir geri çekilme gördüğünü tespit etti ve Gemini, girişlere kıyasla 7,6 kat daha fazla çıkış miktarıyla karşı karşıya kaldı. Genel olarak, borsa, son 24 saat içinde yaklaşık 500 milyon dolarlık (ETH ve ERC20 tokenlerinde) net bir çıkış gördü.

Gemini’deki stablecoin bakiyeleri, tüm borsalar arasında son 7 gün içinde en büyük ikinci çıkışı gördü. Stablecoin’lerin mevcut bakiyesi yaklaşık 500 milyon dolardan 149 milyon dolara düştü.

“Önemli Bir Anormallik Yok”

Analist, dün önemli bir anormallik olmadığının altını çizdi. Ancak 16 Kasım’a ait para çekme verileri, 15 Kasım, 14 Kasım ve 13 Kasım’a göre yaklaşık üç kat daha yüksek. Analist, yine de rakamların 12 Kasım’dakinden daha düşük olduğunu ifade ediyor.

Analiste göre kayda değer bir adres var. “0xc76c” adresi, geçtiğimiz hafta boyunca her gün Ethereum‘u borsadan çekiyor ve toplam 63.888 ETH, yaklaşık 77.4 milyon dolara eşdeğer.


Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Coinbase CEO’sundan İlginç FTX Yorumu!

Sonraki Haber

Bitcoin’de Son Durum: Lider Kripto Yükselişe Geçecek Mi?

İlgili Haberler