FTX, SBF ve ABD Siyasi Bağışları Bağlantısı 

İlayda Peker

FTX‘in kurucusu Sam Bankman-Fried (SBF), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük siyasi bağışçılardan biriydi. Bir zamanlar SBF çoğunlukla Demokrat adayları ve kampanyaları finanse ediyordu, ancak uzman isimlere göre artık her şey değişebilir. 

SBF ve ABD Siyasi Bağışları 

ABD’deki kripto yanlısı aday fonlarının manzarası, en büyük bağışçı olan SBF olmadan değişiklik gösterecek gibi görünüyor. SBF ve FTX yöneticileri, 2021/2022 ABD seçim döngüsü boyunca siyasi kampanyalara 70 milyon dolardan fazla bağışta bulundu. Open Secrets’a göre sadece SBF 40 milyon dolara yakın para harcadı. 

Financial Times’ın 13 Kasım tarihli raporuna göre, bu fon akışı olmadan, kripto yanlısı Demokrat adaylar zorda kalabilir. SBF’nin kripto imparatorluğunun çöküşünün kripto finansman sahnesi üzerinde bir etkisi olmasının muhtemel olduğu düşünülüyor. 

SBF, Demokratların siyasi finansmanı için milyarder George Soros’tan sonra ikinci sırada yer alıyordu. Toplamda ise altıncı sırada yer alıyordu. İkinci ila beşinci en büyük bağışçıların ise Cumhuriyetçileri tercih ettiği ifade ediliyor. 

Bu yılın başlarında SBF, 2024 başkanlık seçim kampanyalarını etkilemeye yardımcı olmak için 1 milyar dolara kadar harcayacağını söyledi, ancak daha sonra geri adım attı. 

Buna ek olarak SBF, “Geleceğimizi Koru” (PAC) siyasi eylem komitesini de destekliyor. Örgüt Ocak 2022’de kuruldu ve Demokrat aday desteği için 27 milyon dolardan fazla harcadı.  

FTX Araştırılıyor 

Financial Times, ABD mali düzenleyicilerinin müdahale etmesi durumunda geri alma konusunda artan endişeler olduğunu bildirdi. SEC ise borç verme faaliyetleri ve müşteri fonlarının yönetimi konusunda FTX‘i araştırmak için hiç zaman kaybetmedi. 

Hukuk uzmanları, fonlar haksız kazanılmış kazançlarla bağlantılı olsa bile, geri almalar için yasal bir dayanak olmayacağını savundu. 

Yine de gerçekleşmesi muhtemel olan bir şey, ABD’de büyük bir düzenleyici kısıtlama gibi görünüyor. Sonuç, kripto borsalarının bankalar gibi muamele görmesi olabilir. Kullanıcılar, bir banka hesabı kullanmanın getirdiği tüm kısıtlamalar ve gözetimle karşı karşıya kalabilirler. 


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Peter Schiff: “Eğer Yapabilirseniz Bitcoin’lerinizi Satın!” 

Sonraki Haber

XRP Yorumları: Ripple’da Düşüş ve Yükseliş Seviyeleri 

İlgili Haberler