FTX’te iki İsme Dikkat Çeken Suçlamalar! SBF, ABD’ye İade Edildi!

İlayda Peker

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), eski Alameda Research CEO’su Caroline Ellison ve eski FTX kurucu ortağı Gary Wang’a yeni dolandırıcılık suçlamaları yöneltti.

FTX Olayında İşler Derinleşiyor

SEC ve CFTC’den gelen yeni suçlamalar, ikilinin 22 Aralık’ta ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından açılan federal dolandırıcılık suçlamalarını kabul etmelerinin ardından geldi. SEC, Ellison ve Wang’ın, FTX’teki hisse senedi yatırımcılarını dolandırmaya yönelik uzun vadeli plandaki rolleri nedeniyle suçlandıklarını ve SEC’in ayrıca diğer menkul kıymetler yasalarının da ihlal edilip edilmediğini araştırdığını belirtiyor.

SEC, Ellison’ın eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried‘in yönlendirmesi altında FTX Token fiyatını manipüle ederek planı ilerlettiğini iddia ediyor ve FTT, belgede bir kripto menkul kıymet tokenı olarak tanımlanıyor. İddialara göre söz konusu manipülasyon, 2019 ve 2022 yılları arasında geçerli olan fiyatı desteklemek için açık piyasadan büyük miktarlarda satın alma yoluyla gerçekleştirildi.

CFTC’nin suçlamalarına gelince, Samuel Bankman-Fried, FTX Trading ve Alameda Research aleyhine 13 Aralık’ta yaptığı dolandırıcılık başvurusunda Ellison ve Wang’ı da sanık olarak gösterecek değişiklikler yapıldı.

Değiştirilen şikayet dilekçesinde Ellison’a, eyaletler arası ticarette dijital varlık emtialarının satışıyla bağlantılı olarak dolandırıcılık ve maddi yanlış beyanlar sunma suçlamaları yöneltildi. Wang’a gelince, eski FTX yöneticisi, eyaletler arası ticarette dijital varlık emtialarının satışı ile bağlantılı olarak dolandırıcılık ile suçlanıyor.

Suçlamalar Neden Yapıldı?

Suçlamalara neden olan davranışa gelince, hem SEC hem de CFTC, Wang’ın FTX’in Alameda’nın müşteri fonlarını FTX’ten yönlendirmesini sağlayan yazılım kodunu oluşturduğunu ve daha sonra Ellison’un Alameda’nın ticaret faaliyetleri için bu fonları kötüye kullanmasına izin verdiğini iddia ediyor.

Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in de ABD Hükümeti tarafından dolandırıcılık suçlamasıyla Bahamalar’dan iade edildikten sonra ABD’ye geldiği bildirildi. SBF aleyhindeki iddianame New York Güney Bölgesi ABD Savcısı Damian Williams tarafından imzalandı ve sekiz suçlama içeriyor.

SBF, SEC ve CFTC ile birlikte Adalet Bakanlığı tarafından yatırımcıları ve kredi verenleri dolandırmakla suçlanıyor. Bahamalar Kraliyet polisi eski kripto milyarderini 12 Aralık’ta tutuklamış ve kefalet için yaptığı ilk başvuru Bahama mahkemesinde reddedilmişti.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Elon Musk Twitter CEO’luğunda İstifa Ederse DOGE’a Ne Olacak?

Sonraki Haber

Solana ve NFT’lerde Son Durum: SOL 2023 Yorumu

İlgili Haberler