FTX’in Eski Baş Mühendisi Federal Savcılarla Görüşüyor

İlayda Peker

FTX’e yönelik soruşturma devam ederken, kripto borsasının eski mühendislik şefi Nishad Singh’in eski FTX ve Alameda Research yöneticileri Gary Wang ve Caroline Ellison’ı takip ederek bir anlaşma yapmak üzere federal savcılarla görüştüğü bildirildi.

FTX’te Yeni Gelişmeler

Bloomberg’in 10 Ocak tarihli haberine göre Singh, geçtiğimiz hafta New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’nda savcıların FTX‘in kurucusu Sam Bankman-Fried’a karşı açılan davada sunabileceği değerli bilgiler olup olmadığını belirlemek için düzenlenen bir teklif oturumuna katıldı.

Savcılar, Bankman-Fried’ın karşı karşıya olduğu suçlamalardan biri kampanya finansmanı yasası ihlalleri olduğu için Singh’in FTX’in siyasi bağışlarına ilişkin görüşleriyle ilgileniyor.

Singh’in kendisi de yıllar boyunca önemli siyasi bağışlarda bulundu ve savcıların FTX’in siyasi bağışlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Singh’in işbirliği ve verdiği bilgiler değerli bulunursa bir savunma anlaşmasına girmesine yol açabilir.

Singh, federal savcılarla anlaşmaya varan FTX bağlantılı eski bir yönetici olarak sırasıyla FTX’in kurucu ortağı ve Alameda‘nın eski CEO’su olan Wang ve Ellison’a katılacak.

Wang ve Ellison’ın savunmalarını yapmalarının ardından, ABD Savcısı Damian Williams Aralık 2022’de FTX ve Alameda’daki suiistimallere katılanlara “biz sizi görmeye gelmeden önce gelin bizi görün” şeklinde bir uyarıda bulundu.

FTX Davası

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Singh hakkında FTX yatırımcılarının ve kullanıcılarının dolandırılmasında potansiyel bir rolü olduğu gerekçesiyle soruşturma yürüttüğü 5 Ocak’ta bildirilmişti.

Bu gelişme, Aralık 2022’de siyasetçilerin ve haber kuruluşlarının FTX’ten aldıkları 6,6 milyon dolarlık bağışı iade etmeyi planladıkları ve önde gelen üç Demokrat grubun da fonlarını kaybeden yatırımcılara 1 milyon doların üzerinde bir meblağı iade etmeye karar verdikleri yönündeki haberlerin ardından geldi.

Kasım 2022’de yapılan yeni bir dosyalamada Alameda’nın Singh’e 543 milyon dolar borç verdiği ortaya çıkmıştı; bu borç, Bankman-Fried’e 1 milyar dolar ve FTX Digital Markets eş CEO’su Ryan Salame’ye 55 milyar dolar olmak üzere ticaret firması tarafından verilen üç ilişkili taraf kredisinden biriydi.


Total
15
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

JPMorgan CEO’su Bitcoin’i “Merkezi Olmayan Saadet Zinciri” Olarak Nitelendirdi

Sonraki Haber

Kripto Volatilite Krizi BTC ve ETH için Patlayıcı Bir Hareketin Habercisi Mi?

İlgili Haberler