FTX Japonya Müşteri İadelerine Şubat 2023’te Başlayacak

İlayda Peker

Perşembe günü yapılan bir açıklamada FTX Japan, müşteri varlıklarını önümüzdeki yılın Şubat ayına kadar iade etmeye başlamayı planladığını doğruladı.

FTX İadeleri Başlıyor

Kaybettikleri fonları çekmek isteyen müşterilerin Liquid Japan’da hesap açmaları gerekecek. Bireysel bakiyeler kontrol edildikten sonra, para çekme işlemleri Şubat ayı ortasında başlayacak. Ancak süreç “dış güvenlik denetiminin ilerlemesine bağlı olarak” ertelenebilir.

Üç aşamalı bir süreçle müşteriler Ocak ayı ortasına kadar Liquid Japan hesaplarını açacak, ardından Şubat ayı ortasında bakiye kontrolleri ve para çekme işlemleri başlayacak. FTX Japan müşterileri, borsanın bir milyondan fazla müşterinin tahmini 8 milyar dolar değerindeki varlıklara erişememesine yol açmasının ardından kayıp fonlarını ilk alanlar arasında yer alacak. Liquid Japan, FTX’e ait ve FTX tarafından kontrol edilmektedir.

FTX Japan, ABD’li avukatlarıyla Japon müşterilerin fonlarının “bu varlıkların nasıl tutulduğu ve Japon yasalarına göre mülkiyet çıkarları göz önüne alındığında FTX Japan’ın mülkünün bir parçası olmaması gerektiğini” teyit etti. Bu da tüm Japon varlıklarının FTX‘in ABD’deki 11. Bölüm iflas işlemlerinden etkilenmeyeceği anlamına geliyor.

FTX Japonya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yasal para biriminin yanı sıra kripto varlıklarının çekilmesine yönelik hizmetlerin uzun süre askıya alınmasının neden olduğu büyük sorun için derinden özür dileriz.”

FTX’in Çöküşü Milyarlarca Borç Bıraktı

Yerel mali düzenleyicilerin borsaya hizmetleri askıya alma talimatı vermesinin ardından Japon müşteriler hesaplarından para çekemedi. FTX’in küresel kolu üç gün sonra ABD’de 11. Bölüm iflas başvurusunda bulundu.

Borsanın kurucusu ve CEO’su 12 Aralık’ta Bahamalar’da tutuklandı. O tarihten bu yana, Bahama menkul kıymetler düzenleyicisi 3,5 milyar doların üzerinde varlığın kontrolünü ele geçirdi. Yetkililerin, alacaklılara ve eski müşterilere iade edilene kadar varlıkları ellerinde tuttukları anlaşılıyor

FTX’in en büyük 50 teminatsız alacaklısının listesi, iflas eden firmanın 3 milyar doların üzerinde borcu olduğunu gösterdi. En büyük teminatsız alacaklıya 226 milyon dolar borcu olduğu bildirildi. FTX’in ikinci en büyük alacaklıya 203 milyon doların üzerinde borcu var.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Solana Yeni FTT ve LUNA Olabilir Mi? ATH’den Yüzde 97 Düşüş!

Sonraki Haber

2023 Yılında Bu Altcoin’e Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

İlgili Haberler