FTX İçin Umut Var Mı? Kripto Piyasasında Son Durum! 

İlayda Peker

Binance-FTX anlaşmasının iptali, dün Bitcoin ve kripto piyasalarının düşmesine neden oldu. Çarşamba öğleden sonra Binance’in geçici anlaşmadan çekildiği açıklaması yayınlandığında, kripto piyasaları çöktü. Bitcoin (BTC) fiyatı, Kasım 2020’den bu yana ilk kez 16.000 doların altına düştü ve BTC, Binance’de 15.588 dolara kadar geriledi. 

Piyasa Düşüşü ve FTX 

Birçok analist, bir iflasın kripto endüstrisini yıllarca geriye götürebileceği konusunda uyarırken, Bloomberg, FTX’in kurtarılması için 8 milyar dolarlık bir sermaye infüzyonuna ihtiyacı olduğunu bildirdi. 

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, konuyla ilgili doğrudan bilgisi olan bir kişiye göre, bir süredir söylentileri dolaşan bu miktarı doğruladı. Bloomberg’in bildirdiği gibi, Bankman-Fried, Binance anlaşmadan çekilmeden kısa bir süre önce bir telefon görüşmesinde yatırımcıları bu konuda bilgilendirdi. Yatırımcılar arasında BlackRock, Temasek, Sequoia Capital, Circle, Ontario Teachers’ Pension Plan, Paradigm, Tiger Global, SoftBank, Ribbit Capital, Alan Howard, Multicoin Capital ve VanEck yer alıyor. 

Anonim kaynak ayrıca, sorunlu borsanın borç, öz sermaye veya her ikisinin birleşimi şeklinde kurtarma fonu aradığını da sızdırdı. SBF’nin telefon görüşmesinde “Özledim” dediği ve yatırımcıların ona yardım etmesi halinde “inanılmaz derecede minnettar” olacağı bildirildi. 

FTX İçin Umut Var Mı? 

Binance anlaşması tarih olduğuna göre, FTX‘in kaderi pamuk ipliğine bağlı görünüyor. Bununla birlikte, Sequoia Capital umudu paylaşmasa ve dün açıklandığı gibi FTX ve FTX.us’taki tüm yatırımlarını iptal edeceklerini zaten açıklasa bile, hala iki küçük umut kıvılcımı olabilir. 

Bir umut Singapurlu devlete ait Temasek. Temasek’in Binance geçici kurtarma anlaşmasını açıkladıktan sonra şirketin yatırımcı rolünde SBF ile temasa geçtiği söyleniyor. Anonim bir kaynağa göre, bir Temasek temsilcisinin CZ devralımının “Binance’in kripto dünyasında hüküm sürmesini sağlayacağını” ifade ettiği bildirildi. 

Batan gemiyi kurtarmak için Temasek tek seçenek olmayabilir. Tron blok zincirinin tartışmalı milyarder kurucusu Justin Sun, “çözüm” vaat eden bir dizi belirsiz tweet paylaştı. 


Total
18
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Coinbase CEO’su Açıkladı: FTX ve FTT Yatırımları Var Mı? 

Sonraki Haber

Peter Schiff: “Eğer Yapabilirseniz Bitcoin’lerinizi Satın!” 

İlgili Haberler