FTX Olayında Son Gelişmeler: Skybridge ve Galaxy CEO’su

Bitcoin Haber

SkyBridge Capital CEO’su Anthony Scaramucci, firmasının geçen yıl Eylül ayında FTX’e sattığı şirketin hisselerini geri alabileceğini söyledi. Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz ise SBF’nin çenesine “yumruk atmak” isteyeceğini belirtti.

SkyBridge ve FTX

FTX Ventures, FTX’in Kasım ayında iflas başvurusunda bulunmasından sadece birkaç ay önce, 9 Eylül’de açıklanmayan bir ücret karşılığında alternatif varlık yöneticisi SkyBridge’in %30 hissesini satın aldı.

CNBC’ye 13 Ocak’ta konuşan Scaramuci, FTX’in yaşadığı sıkıntılar ışığında SkyBridge‘in bu hisseyi geri alma konusunda ilerleme kaydettiğini belirtti, ancak bu hamlenin “muhtemelen bu yılın ilk yarısının sonuna kadar” sonuçlanamayacağını öne sürdü. “Tam olarak neyi ne zaman geri alacağımızı belirlemek için iflas yetkililerinden, avukatlardan ve yatırım bankacılarından izin bekliyoruz” diyen CEO, “Bence bu iş olumlu bir şekilde çözülecek” diye ekledi.

FTX’in eski CEO’su ve kurucusu Sam Bankman-Fried hakkında da konuşan Scaramucci, bu olayda büyük olasılıkla bir suiistimal olduğu yönündeki düşüncelerini özetledi:

Bence ortada bir dolandırıcılık olduğu artık çok açık. Elbette tüm bunları hukuk sisteminin belirlemesine izin vermemiz gerekecek. Ancak Sam için, onunla birlikte çalışan müdürlerden üçü ya da dördü zaten suçu kabul etti ve savcılara ne yaptıklarını açıkladılar

CEO’nun yorumları, Scaramucci’nin yasal sonuçları nedeniyle “dolandırıcılık” kelimesini kullanmayı reddettiği ve “Sam ve ailesini yatırımcılarına gerçeği söylemeye, tüm fiyaskonun dibine inmeye” çağırdığı Kasım ayında CNBC’ye yaptığı önceki açıklamalarıyla tam bir tezat oluşturuyor.

SkyBridge’in web sitesine göre, 30 Eylül 2022 itibariyle yönetim altında 2,2 milyar dolar değerinde varlık bulunuyordu ve bu rakamın yaklaşık 800 milyon doları dijital varlıklarla ilgili yatırımlardan oluşuyordu.

Galaxy CEO’sunun Açıklamaları

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, kripto kışı sırasında bildirilen durumlar nedeniyle hem SBF’yi hem de Digital Currency Group CEO’su Barry Silbert’i yumruklamak isteyen bir tarafı olduğunu söylüyor.

Bloomberg ile 13 Ocak’ta yayınlanan bir röportajda Novogratz, FTX çilesinin doğrudan Galaxy’ye yaklaşık 77 milyon dolara mal olduğunu belirtti. Bu nedenle, SBF’nin ve geçtiğimiz yıl iddia edilen diğer yanlış davranışların büyük bir hayranı değil.

Novogratz nihayetinde, 2022’nin sektör için böylesine vahşi bir yıl olmasına rağmen hala bir kripto savunucusu olduğunu kabul etti.

Bununla birlikte, FTX ve hatta Terra/LUNA ekosistemi iflas etmeden önce 2022’nin başlarında masadan daha fazla sermaye çekmiş olmayı dilediğini belirtti. Yine de, o yıl başlamadan önce 1 milyar dolardan fazla para çıkarmayı başardığını söylüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance, Terra Classic (LUNC) Yükseltmesini Destekliyor

Sonraki Haber

Kriptolardaki Olumlu Tablo Sürüyor: En Çok Kazanan Hangi Altcoin Oldu?

İlgili Haberler