Bu Stablecoin Hacmi FTX’ten Sonra USDT’nin 5 Katına Çıktı!

İlayda Peker

Stablecoin USD Coin, FTX’in çöküşünden bu yana popülerliğini artırmıştır. Artık sık sık büyük rakibi Tether tarafından kaydedilenin dört ila beş katı günlük transfer hacimlerine ulaşıyor blockchain analitik firması Glassnode’un verilerine göre. USDT’nin piyasa değeri USDC’den 23 milyar dolar daha fazla olmasına rağmen durum böyle. Aradaki fark 10 Ocak itibariyle USDC’nin lehine dört buçuk katlık bir marjdı.

FTX, USDT ve USDC

Her iki sabit coin de, Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun 6 Kasım’da Binance’in tüm FTX Token varlıklarını tasfiye edeceğini duyuran bir tweet’inin ardından transfer hacimlerinde artışlar kaydetti. FTX kısa süre sonra iflas etti.

O zamandan beri USDC, Glassnode verilerine göre USDT’den günde ortalama 12,5 milyar dolar daha fazla transfer hacmiyle kripto kullanıcıları için tercih edilen seçenek oldu.

Her bir stablecoin mümkün olduğunca bir ABD dolarına yakın işlem yapmak üzere tasarlanmış ve ihraççıları tarafından tutulan rezervlerle desteklenirken, USDC kripto topluluğundaki bazıları tarafından potansiyel olarak daha güvenli bir seçenek olarak görülüyor.

Destekçiler, USDC‘nin nakit veya kısa vadeli ABD hazineleri tarafından desteklenen varlıklarına ve küresel muhasebe firması Grant Thornton tarafından yapılan aylık denetimlerine işaret ediyor. Tether, birkaç yıl boyunca uygun bir denetim sağlamadığı ve rezervleri konusunda daha az şeffaf olduğu için eleştirilere maruz kaldı.

USDT’nin arkasındaki şirket, Ekim 2021’de Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından 41 milyon dolar para cezasına çarptırıldı ve tokenlerinin tamamen itibari para birimleriyle desteklendiğini iddia etmesine rağmen 2016-2018 yılları arasında yalnızca %27,6 oranında yeterli rezerv bulundurmakla suçlandı.

USDT Eleştirileri

Tether, ihraç ettiği tokenleri destekleyen ticari kağıtları daha güvenli alternatifler lehine azaltıyor. 10 Kasım’daki son varlık dökümü, rezervlerinin yaklaşık 46 milyar dolarının nakit, banka mevduatları ve ABD hazine tahvillerinden oluştuğunu gösteriyor.

USDT, FTX’in çöküşünün ardından, Tether’in reddettiği Alameda Research ve FTX’e maruz kalma korkusuyla ABD dolarına olan bağını kısa bir süre kaybetti. Zincir üzerindeki kanıtlar, iki firmanın stablecoin’i kısaltmaya çalıştığını gösteriyor.

USDT, Mayıs 2021’e kadar USDC’lerden çok daha yüksek transfer hacimleri kaydetmiş, Tether token arzını bir önceki yıl 8,79 milyar dolardan 61,82 milyar dolara çıkararak %603’lük bir artış sağlamıştı.

Tüketici tercihlerindeki müteakip değişikliğe rağmen Tether, piyasa değerindeki büyümeyi “piyasanın Tether’e olan güveninin ve itimadının devam ettiğinin” bir göstergesi olarak ifade etmişti. Tether, her bir tokenin 1:1 oranında ABD doları karşılığında kullanılabileceğini belirtti.


Total
11
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Volatilite Krizi BTC ve ETH için Patlayıcı Bir Hareketin Habercisi Mi?

Sonraki Haber

Digital Currency Group’tan Önemli Mektup!

İlgili Haberler