Fransa, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Denemeleri Yapıyor

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre Fransa Merkez Bankası, 10 aylık bir pilot uygulamanın parçası olarak kendi dijital para birimini kullandı ve blok zincirinden yararlanan bir dizi tahvil işlemi gerçekleştirdi.

Fransa Dijital Para Birimi

Banque de France, Fransa‘nın en büyük finansal piyasa katılımcılarından oluşan bir konsorsiyumla birlikte işlemleri, ABD merkezli IBM tarafından geliştirilen bir sistem kullanarak gerçekleştirdi.

Financial Times tarafından Salı günü yayınlanan bir rapora göre, işlemlerin değeri açıklanmadı ancak hem birincil hem de ikincil piyasalarda yaklaşık 500 talimat yerine getirildi. Yapılan açıklamalara göre BNP Paribas, Crédit Agricole CIB, HSBC ve Societe Generale konsorsiyumu oluşturdu.

Rapora göre, menkul kıymetler deposu Euroclear tarafından yönetilen pilot proje, büyük Fransız bankalarının yanı sıra Fransız kamu borç ofisini de içeriyordu.

Fransa’da CBDC Adımları

Bu yılın başlarında Banque de France, CBDC‘lerin risklerini ve işleyişlerini anlamak için merkez bankası dijital para birimi (CBDC) “deney” uygulamaları gerçekleştirmek amacıyla bir teklif talebi yayınladı. Banka ayrıca toptan satış piyasası ve sınır ötesi ödemelerin yanı sıra bankalar arası ödemeler için de CBDC kullanarak bir dizi deney yaptı.

Öte yandan Çin, şu anda iç pazarında kullanılmak üzere bir CBDC’nin uygulanması üzerinde çalışan en büyük ekonomidir ve CBDC denemelerini gelecek yıl Pekin’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları sırasında ülkeyi ziyaret eden yabancıları da kapsayacak şekilde genişletmeyi planlıyor.

AB ve ABD henüz ileri aşamalara gelmemiş olsa da, geleneksel para birimlerine sabitlenmiş stablecoin’ler de dahil olmak üzere özel kripto para birimleri tehdidi, bir dizi ulusun CBDC’leri incelemeye başlamasını sağladı.Total
13
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance Bugün Milyonlarca Dolar Değerinde BNB Yakımı Yaptı!

Sonraki Haber

Cardano Kurucusu Charles Hoskinson: “Her Şey Planlandığı Gibi İlerliyor”

İlgili Haberler