CBDC’ler İle İlgili Bir Önemli Haber de Fransa’dan Geldi

İlayda Peker

Tüm dünyadan merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ile ilgili gerek olumlu gerekse de olumsuz haberler gelmeye devam ediyor. Elde edilen bilgilere son CBDC haberi Fransa’dan geldi.

Deney Başarıyla Tamamlandı

Fransa’nın merkez bankası Banque de France, kurumsal düzeyde bir dijital varlık bankacılığı platformu olan İsviçre’nin SEBA Bank ile borsada işlem gören menkul kıymetlerin mutabakatını içeren bir merkez bankası dijital para birimi deneyini başarıyla tamamladığını duyurdu.

Banque de France ve SEBA Bank, Banque Internationale à Luxembourg ve merkezi menkul kıymet saklama hizmeti LuxCSD, Eurosystem’in ödeme platformu TARGET2-Securities ile bir test ortamında Banque de France tarafından piyasaya sürülen ve CBDC token’ları ile listelenen bir menkul kıymetin teslimine karşılık ödemesini gerçekleştirdi. SEBA Bank yaptığı açıklamada, “İşlemlerin gizliliği, CBDC işlemlerinin değerlerini halka açık bir blok zinciri üzerinden şifrelemek ve gizlemek için sıfır bilgi kanıtlarından yararlanan bir protokol aracılığıyla sağlandı.” sözlerini kullandı.

Tokenize finansal varlıkların takası ve uzlaştırılması deneyi, Banque de France’ın CBDC‘lerin potansiyel kullanımlarına yönelik daha kapsamlı araştırmasının bir parçası olarak gerçekleştirildi.

Diğer Fırsatların Önü Açıldı

Banque de France’ın finansal istikrar ve operasyonlar genel müdürü Nathalie Aufauvre ise konuyla ilgili açıklamasında, “Bu deney, geleneksel ve dağıtık altyapılar arasındaki etkileşim olanaklarını göstermeyi mümkün kıldı. Blockchain ortamında finansal varlıkların sunduğu fırsatlardan yararlanmak için diğer ittifakların da önünü açıyor.” sözlerini kullandı.

Bunlara ek olarak Banque de France, Accenture liderliğindeki bir özel sektör konsorsiyumu ile birlikte İsviçre Ulusal Bankası ve Uluslararası Ödemeler Bankası ile işbirliği içinde sınır ötesi ödemeler için toptan bir CBDC olan Project Jura üzerinde de çalışıyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Galaxy Digital CEO’su Çin’in Yasaklayıcı Kripto Politikasını Eleştirdi

Sonraki Haber

Piyasada Sinyaller Karışık: Bir Ayı Piyasasında Mıyız Yoksa Ralli Devam Ediyor Mu?

İlgili Haberler