Fiyat Düşüşleri Yine Bitcoin’in Sert Eleştirilmesine Sebep Oldu

İlayda Peker

Bitcoin (BTC) her ne kadar 2020’de çoğu varlıktan ve hisse senedinden daha iyi bir performans sergilemiş olsa da bazı isimler hala lider kripto para biriminin değersiz olduğunu ifade ediyor.

“Bitcoin Değersiz”

New York merkezli bir finansal danışmanlık portalı olan Bankrate’de yatırım ve servet yönetimi konusunda kıdemli muhabir olan James Royal, uzun vadede Bitcoin’in değersiz olduğunu çünkü değerlemesini desteklemek için nakit akışı oluşturmadığını dile getirdi.

Bilindiği gibi Mart ayında yaşanan küresel çöküşle birlikte hem hisse senetleri hem BTC büyük kayıplar verdi. Ancak sonrasında iki piyasada da gözle görülür toparlanmalar yaşandı. Hatta Bitcoin %200 gibi büyük bir toparlanma ile emsallerinden çok daha iyi performans gösterdi. Royal de tam olarak bu konular hakkında yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in değersiz olduğunu ifade etti.

Öte yandan Royal konuyla ilgili açıklamalarında Bitcoin balonunun, diğer varlık balonlarından çok daha büyük olduğunu belirtti ve “Bugün hisse senetleri içinde balon olanlar olabilir. Ancak çoğu hisse senedi hala yılın en yüksek seviyelerinde ve piyasayı bir bütün olarak ayakta tutan nispeten sayıda yüksek hisse senedi var.” sözlerini kullandı.

Bunlara ek olarak Royal, Bitcoin ve diğer kriptolarda durumun böyle olmadığını, efsanevi yatırımcı Warren Buffet gibi isimlerin kripto paralara asla yatırım yapmayacağını dile getirdi. Ünlü isim değerlemelerini desteklemek için nakit akışı oluşturmadıklarından Bitcoin ve diğer kripto paraların büyük balonlar olduğunu iddia etti.

Farklı Görüşler

Ancak son zamanlarda Bitcoin ile ilgilenen isimlerin görüşlerine bakıldığında bunun tam tersi düşündükleri görülüyor. Örneğin; efsanevi hedge fonu yöneticisi Paul Tudor Jones, 22 milyar dolarlık portföyünden kripto para türevlerine küçük yatırımlar yaptı ve takipçilerine Bitcoin’in geleneksel para enflasyonuna karşı “en hızlı at” olduğunu söyledi.

Ayrıca dev şirket MicroStrategy de rezerv para birimi olarak Bitcoin’i tercih ettiklerini açıkladı. Şirket, ABD doları tutmada kârlı bir getiri görmediğini belirtti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Yorumları: ETH’da Daha Büyük Kayıplar Kapıda!

Sonraki Haber

Yapay Zeka ve Blockchain, Akıllı Çalışma Ortamlarında Kullanılacak

İlgili Haberler