Fiyat Düşüş Sinyali Veriyor: Ethereum Classic’te Neler Oluyor?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son zamanlarda güçlü bir fiyat performansı sergiliyor. Bitcoin ile birlikte altcoin’lerin çoğunun da yükselişe geçtiği görülüyor. Ancak elde edilen verilere göre tüm altcoin’ler artışta değil: IntoTheBlock yaptığı açıklamalarda Ethereum Classic’in (ETC) düşüş sinyalleri verdiğini belirtti

Ethereum Classic Fiyatı

IntoTheBlock’un yaptığı açıklamalara göre, ETC şu anda “düşüş eğilimi gösteriyor” ve şirketin temel göstergelerinin beşte üçü şu anda “düşüş” sinyalleri veriyor. Bu üç temel göstergenin ise; ETC bakiyesine sahip adres sayısını ifade eden “net ağ büyümesi”, yatırımcıların elde ettiği karın bir göstergesi olan “para” ve “büyük işlemler” sayısı olduğu belirtiliyor.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre Ethereum Classic’in ağ aktivitesindeki azalmanın kripto para borsası Coinbase’in aldığı karar ile ilgili olduğu düşünülüyor. Coinbase geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile Ethereum Classic’e yapılan son ağ saldırılarını göz önünde bulundurduklarını ve bunun sonucunda Coinbase ve Coinbase Pro’ya gönderilen ETC’ler için onay süresini yaklaşık 2 haftaya çıkardıklarını belirtti.

ETC’nin Değeri Var Mı?

ETC hala 800 milyon dolar değerinde bir kripto para birimi olsa da yaşanan sorunlar sebebiyle bazı isimler Ethereum Classic’in herhangi bir değeri olup olmadığını sorgulamaya başladı.

ETC bir hafta içinde arka arkaya iki kere %51 saldırısı yaşadı. Bir varlığa %51 saldırısı düzenlendiğinde, bir kişi ya da bir grup varlığın ağının %51’ini ele geçirmiş oluyor ve dolayısıyla ağ gruba ya da kişiye bağlı olarak her türlü manipülasyona açık hale geliyor. Daha basit bir anlatımla kişi ya da grup ne isterse kripto para birimi o yönde hareket ediyor. Ayrıca bu saldırının en büyük tehliklerinden biri çifte harcamaya olanak sağlıyor olmasıdır.

Bazı analistler de ETC’nin bu güvenlik açığı sebebiyle kendini koruyamadığını ve dolayısıyla değerinin olmadığını dile getiriyor.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

BTC 12.000 Doları Aştı ve Geri Çekildi: Fiyat Nereye Gidecek?

Sonraki Haber

Bu Başkanlık Seçimi Bitcoin’in İşine Yarayabilir

İlgili Haberler