Ethereum Classic Ağındaki Saldırıda Milyonlarca Dolarlık Vurgun Yapıldı!

Ethereum Classic Ağındaki Saldırıda Milyonlarca Dolarlık Vurgun Yapıldı!

Kripto para sektörünün tanınan projelerinden olan Ethereum Classic geçtiğimiz hafta üst üste iki saldırı şoku ile sarsıldı. Ethereum Classic’e yönelik blok yeniden düzenleme ve %51 saldırılarının henüz kimin tarafından yapıldığı bilinmese de saldırganın ne kadarlık bir vurgun yaptığı ortaya çıktı.

Ethereum Classic Saldırganı 1,7 Milyon Dolar Elde Etti

Blockchain analiz firması Bitquery tarafından yayınlanan rapora bakıldığında çifte harcama saldırısında 465.000 ETC yani o anki birim fiyata göre 1,7 milyon dolarlık vurgun yapıldığı ortaya çıktı. Bu da saldırganın sadece 165.000 dolarlık ekipman kiralayarak böyle bir saldırıyı yaptığını ve milyonlarca dolar gelir elde ettiğini gösteriyor.

Dün gerçekleştirilen ikinci saldırı aslında beklenen bir şeydi. 31 Temmuz tarihinde yapılan saldırı ile aynı yapıya sahip olan bu hamlenin de yine aynı kişi tarafından yapılmış olabileceği ifade ediliyor. Bitquery konu hakkında yaptığı açıklamada ele geçirilen ETC’lerin hemen borsalara gönderilmediğini ve bunların cüzdanda saklandığını vurguladı.

Saldırganın bu konuda tecrübeli birisi olduğu ve önümüzdeki aylarda da başka kripto para projelerine benzer saldırılar yapabileceği iddia ediliyor. Ethereum Classic yönetiminin bu olaydan nasıl sıyrılacağı veya ne yapacağı ise soru işareti gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.