Finlandiya Merkez Bankası, Blockchain İlhamlı Anında Ödeme Çözümü Geliştiriyor

Bitcoin Haber

Finlandiya Merkez Bankası (BOF), Avrupa Birliği yasal standartlarına uygun bir anında ödeme çözümü geliştirmeyi hedefliyor. Bu karar, BOF yönetim kurulu ve Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi Tuomas Valimaki tarafından 19 Ekim’de duyuruldu. Hazırlık aşamasının iki yıl süreceği belirtilen projenin ilham kaynağı olarak Blockchain teknolojisi gösterildi.

Valimaki, Finlandiya Merkez Bankası’nın yeni ödeme sistemlerini aktif olarak desteklediğini açıkladı. Dijital Euro’nun tüketicilere elektronik ödemenin kabul edildiği her yerde merkez bankası parasıyla ödeme yapma seçeneği sunacağını belirtti. Ayrıca, Valimaki, Bank of Finland ve Avrupa Ödemeler Konseyi’nin de Finlandiya’da hizmet verecek bir anında ödeme çözümü projesi oluşturmak istediğini ifade etti. Bu ödeme çözümünün kredi transferine dayalı olacağı ve ödeme kartı altyapısı olmayacağı belirtildi.

2023 Şubat’ında, Finlandiya’nın Membrane Finance şirketi, Euro ile desteklenen bir stablecoin piyasaya sürdü. Membrane Finance CEO’su Juha Viitala, EUROe token’ın Avrupalıları merkezi olmayan finans (DeFi) platformları yoluyla yatırımlarını büyütmeye teşvik edeceğini açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) bu hafta, CBDC projesi olan dijital euro projesi için hazırlık aşamasının başladığını duyurdu. Hazırlık aşamasının iki yıl süreceği ve kripto para birimi için yasal düzenleyici çerçeve belirlendikten sonra projede yer alacak şirketlerin seçim aşamasının başlayacağı belirtildi.

Avrupa Birliği’nde CBDC hazırlıkları hızla devam ederken, birçok ülkenin de bu programları sürdürdüğü görülüyor. Özellikle Rusya’nın dijital ruble projesinde önemli ilerlemeler kaydettiği ve yakın zamanda piyasaya sürüleceği belirtiliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Adreslerinde Rekor Artış: 100 Milyon Adrese Ulaşıldı

Sonraki Haber

BitPanda, Norveç’te Kripto Varlık Hizmeti Sağlayıcısı Lisansı Aldı

İlgili Haberler