Ukrayna Dijital Para Birimi İçin Yeni Bir Pilot Uygulama Planlıyor!

Fatih Uçar

Ülkede uzun süredir dijital itibari para birimi (CBDC) çalışmaları devam ediyor. Kendi dijital parasını üreterek ekonomisini daha güçlü hale getirmek isteyen Ukrayna yeni bir adım atacak. Pilot uygulamalar için çalışmalarını hızlandıran kurumlar “bakanlık” personellerinin maaşlarını blockchain tabanlı E-Hryvnia ile ödeyebilir.

Ukrayna Maaşları E-Hryvnia İle Ödeyecek

Mikhail Fedorov yakın zamanda verdiği röportajda bunun olabileceğini söyledi. Ülkenin dijital dönüşüm kurumu başkanı ve başbakan yardımcısı olan Federov TSN tarafından yayınlanan röportajında CBDC konusunda cesur adımlar atmakta bahsediyor.

“CBDC konusunda ilk adım olarak Dijital Dönüşüm Bakanlığı çalışanlarına E-Hryvnia ile ödeme yapmayı düşünüyoruz. Pilot uygulamalar önemli ve biz bir yerden başlamak istiyoruz”.

Dijital para biriminin çok karmaşık olduğunu kabul eden Federov oluşabilecek muhtemel sorunlara hazırlıklı olabilmek için pilot uygulamaları bir an önce başlatmak istiyor. Bakanlık çalışanlarının maaş ödemeleriyle başlayan süreç eğer pilot uygulamalar başarılı olursa daha geniş kapsamlı kullanım alanlarına yayılacak.

CBDC Yasası ve Ukrayna

Yakın zamanda onaylanan “ödeme hizmetleri yasası” merkez bankasına dijital para birimi basma yetkisi de veriyor. Dijital Dönüşüm Bakanlığı yaklaşık 3 yıldır CBDC konusunda çalışmalar yapıyor ve ciddi mesafe aldı. XLM’nin (Stellar Development Foundation) desteğiyle CBDC konusunda ilerleyen Ukrayna pilot uygulamalara yakında başlayabilir.

Sosyal ödemelerin pilot uygulama kapsamında CBDC kanalından dağıtılması bir süredir ülkede konuşuluyordu. Ancak Federov bu konuda çekimser görünüyor. Öncelikle daha küçük gruplarda testlerin yapılmasını ve muhtemel problemlerin tespit edilmesini istiyor. Daha sonrasında büyük gruplarla daha kapsamlı pilot uygulamalar yapılabilecek. Bakanlık personellerinin maaş ödemeleri konusu da bir nevi buradan çıktı diyebiliriz.

Çin bu konuda dünyanın ilerisinde hareket etmeye devam ediyor. Haziran ayında maaş ödemelerinin blockchain üzerinden ödenmesi başlamıştı. Ülkenin her yerinde düzenlenen piyangolar, bedava dijital yuan dağıtımları sayesinde insanlar buna alıştırıldı. Hatta olimpiyatlarla birlikte yabancı sporcuların da dijital para birimini kullanması isteniyor.

Türkiye ise Eylül ayında somut adımlar atmaya başlayacak. Şahap Kavcıoğlu yakın zamanda yaptığı açıklamada detaylı raporun Eylül ayı içinde yayınlanacağını duyurdu. Bu raporda CBDC konusuna da değinilmesi ve stratejinin açıklanması bekleniyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin’de (BTC) Kurumsal Yatırım Sinyalleri Artıyor!

Sonraki Haber

Japon Kripto Para Borsası Hack Saldırısına Uğradı!

İlgili Haberler