Finansal Piyasalardaki Belirsizliğe Bitcoin Yardımcı Olabilir Mi?

İlayda Peker

Günümüzde koronavirüsün yarattığı etki hala sürüyor ve bu duruma şu anda bir de savaş eklenmiş durumda. Finansal piyasalar uluslararası çaptaki bu durumlar sebebiyle zor zamanlar geçiriyor. Ancak bazı uzman isimler bu durumun Bitcoin sayesinde düzelebileceğini düşünüyor.

Finansal Piyasalar Zor Durumda

Koronavirüs pandemisinin etkisi ile tüm dünya oldukça zor bir finansal süreçten geçiyor. Ülkeler pandeminin etkilerini azaltabilmek için pek çok önlem alırken bir yandan da piyasaya sürekli olarak para sürüldü. Henüz bu durumun etkileri geçmemişken şimdi de Rusya-Ukrayna savaşı finansal piyasaları etkiliyor.

Analistlerin ve uzman isimlerin büyük çoğunluğu finansal piyasaların, içinde bulunduğumuz küresel durumun ikinci dereceden etkileri ile yüzleşmek zorunda olduğunu düşünüyor. Dolayısıyla finansal piyasaları 2022 yılında daha zor günler bekliyor olabilir.

Analistler yüksek volatilite gibi ikinci dereceden etkilerin son birkaç ayda daha sık görüldüğünü ifade ediyor. Yüksek volatilitenin ise düşük kredi piyasası likiditesinin doğrudan bir sonucu olduğu düşünülüyor.

Bitcoin Yardım Edebilir Mi?

Uzman isimler Bitcoin’in bu durumdan çıkmak için bir fırsat olabileceğini düşünüyor. Ancak yine de küresel çapta işlerin kötüye gitmesi halinde Bitcoin’in de kısa vadede de olsa bu durumdan etkilenebileceği ifade ediliyor. Yani 2022 yılında Bitcoin de bazı sert rüzgarlar ile karşılaşabilir.

Yine de analistler yazının yayına hazırlandığı sırada 38.200 dolar üzerinde işlem gören Bitcoin’in kötü gidişata can suyu getirebileceğini ifade ediyor. Özellikle Bitcoin’in sınırlı arzının ve işlem hızının bu noktada yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Bunlara ek olarak politika yapıcıların para basma politikalarına devam etme ihtimalinin BTC’ye olan ilgiyi artırabileceği de ifade ediliyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Shiba Inu Geliştiricisinden Eleştirilere Sert Yanıt!

Sonraki Haber

Amerika’nın En Eski Bankasından Chainalysis Ortaklığı!

İlgili Haberler