Finans Dünyasının Tanınmış İsminden Kripto Para Yorumu!

Fatih Uçar

Uzun süredir kripto para piyasalarıyla finans dünyasının uzman isimleri de ilgileniyor. Peki tanınmış finansçının son yorumu ne? Bitcoin ve kripto paralar faiz artışının ardından hızla toparlandı ancak henüz kritik eşik aşılmış değil. Kripto para yatırımcılarını ilerleyen günlerde neler bekliyor? İşte detaylar.

Scott Minerd Bitcoin Yorumu

Guggenheim Partners’ın kurucu ve yönetici ortağı Scott Minerd, yakın zamanda verdiği bir röportajda kripto para piyasası hakkındaki düşüncelerini genel olarak paylaştı. Yatırımcıların kripto para piyasasında sürmekte olan büyük fiyat dalgalanmalarından nasıl kâr edebilecekleri konusunu ele aldı. Ancak bir uyarıda bulundu.

Scott, daha büyük kayıplar beklediği için uzun vadede kripto paraların başarılı olacağını düşünmüyor. Fed’in faiz oranlarını artırma kararının ardından kripto paralar yükseliyor olsa da Bitcoin halen kritik 30.000 dolar desteğinin altında fiyatlanıyor. Scott Minerd piyasadaki aşırı iyimserliğin iyi sonuçlanmayacağını düşünenlerden. Hatta kripto paraların son yıllarda yaşadığı etkileyici büyümeyi 1990’ların sonundaki Dot-com balonuna benzetiyor.

Kripto Paralarda Çöküş Senaryosu

Ona göre, piyasa birkaç anlamsız girişimi “temizleyecek” ve yalnızca finansal ağa özel kullanım durumları sunanların ayakta kalmasına izin verilecek. Bununla birlikte, bu süreç nedeniyle, uzun vadede kripto para birimlerine yatırım yapmak riskli olabilir, çünkü hangi varlıkların çöküşten sağ çıkacağını tahmin etmek imkansızdır.

Uluslararası düzenleyicilerin Bitcoin ve alternatif kripto para birimleri üzerindeki baskısına rağmen, tanınmış kurumların yatırımcılara daha fazla güven sağlamak için ekosisteme henüz katılmadığını belirtti.

“Bence daha fazla sönmesi gerekecek ve burada kimin kazanan ve kimin kaybeden olduğunu belirleme şansımız olan İnternet balonunun çöküşüne benzer bir şey yaşayacağız. Ve henüz sistemin çöplerden tamamen temizlendiğini düşünmüyorum”.

Ek olarak, temmuz ayında, BlackRock’ta eski bir genel müdür olan Edward Dowd, mevcut kripto kışı ile 2000’lerin başındaki Dot-com balonu arasında bir karşılaştırma yaptı. Tahminine göre, “güçlü” kripto paralar bu karışıklığa dayanacak, işe yaramaz olanlar ise yok edilecek. Dowd ayrıca, BTC’nin temel teknolojisi, açıklığı ve sağladığı özgürlük nedeniyle başarılı olabileceğini söylemişti.

Bu arada Minerd geçmişte birbirinden farklı açıklamalarda bulundu. Örneğin Aralık 2020’de Bitcoin’in fiyatı ilk kez 21.000 doları aştı ve Minerd, varlığın yaklaşık 400.000 dolar değerinde olması gerektiğini belirtti. Bugün ise Dot-com balonuyla aynı olduğunu düşünüyor.Total
22
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Shiba İle İlgili İlginç Teoriler ve Yakım Detayları

Sonraki Haber

Binance CEO’su Güncel Piyasa Hakkında Ne Düşünüyor?

İlgili Haberler