Fidelity’den Bitcoin İle Emeklilik Hamlesi!

İlayda Peker

Yapılan son açıklamalara göre Fidelity Investments, müşterilerinin emeklilik tasarruflarının bir kısmını Bitcoin‘e yatırmalarına izin verecek.

Bitcoin Hamlesi

4,2 trilyon dolarlık varlığı yöneten şirket, Salı günü yaptığı resmi açıklamalarda, işverenler izin verdiği sürece yatırımcıların emeklilik tasarruf hesaplarına bir Bitcoin (BTC) hesabı eklemelerine izin vermeyi planladığını dile getirdi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, bu yeni işlev 2022 yılının yaz aylarında kullanıma başlayabilir. Ayrıca Fidelity, her ne kadar net bir oran olmasa da müşterilerinin emeklilik tasarruf hesaplarının %20’sine kadarını Bitcoin’e ayrılabileceklerini ifade etti.

Dolayısıyla tüm bu bilgilere bakıldığında her ne kadar öncelikle işverenin izin vermesi gerekiyor olsa da artık insanlar emeklilik tasarruflarında Bitcoin’i de kullanabilecek ve bu durum “Bitcoin ile emeklilik dönemli başlıyor” yorumlarının yapılmasını sağladı.

Bitcoin İle Emeklilik Dönemi

Yapılan açıklamalara göre Bitcoin hesabı için yönetim ücretleri, yatırılan miktara ve işverene bağlı olarak kesin tutar ve ayrıca raporlara göre henüz açıklanmayan bir ek ücret olmak üzere, %0,75 ile %0,90 arasında değişecek.

Fidelity Investments’ın işyeri emeklilik teklifleri ve platformları başkanı Dave Gray, New York Times’a verdiği demeçte, MicroStrategy’nin halihazırda bu yeni özelliğe imza attığını ifade etti. Fidelity başlangıçta sadece Bitcoin’i destekleyecek olsa da, Gray’e göre gelecekte başka kripto para birimlerinin eklenmesi de söz konusu olabilir.

Öte yandan Fidelity, kripto piyasasına giren ilk küresel finans kurumlar arasındaydı. Fidelity, Ekim 2018’de saklama ve yürütme hizmetlerine odaklanan bir dijital varlık kolu başlattı. Dolayısıyla kurumsal anlamda öncü bir firmadan böyle bir adımın gelmesi ekosistemde oldukça pozitif karşılandı.


Total
20
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bored Ape Yacht Club Saldırısında Son Durum!

Sonraki Haber

Floki Inu (FLOKI) Mücadeleye Devam Ediyor!

İlgili Haberler