Fed’in Zararı Bitcoin ve Kripto Paraları Nasıl Etkiler?

Bitcoin Haber

Bitcoin fiyatındaki dalgalanmalar devam ederken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) zarar haberleri piyasaları etkiliyor. Fed’in 100 milyar dolarlık zarar bildirmesi ve bu durumun daha da kötüleşmesi beklenmesi, kripto para piyasaları için önemli bir fiyat katalizörü olabilir. Fed’in zararının temel nedeni, borcuna ilişkin faiz ödemelerinin, varlıklarından ve finans sektörüne sağladığı hizmetlerden elde edilen kazançları aşması olarak belirtiliyor.

Fed’in zararının önümüzdeki yılın başına kadar 200 milyar dolar seviyesine çıkabileceği düşünülüyor. Ancak Fed, bu olumsuz verileri ‘ertelenmiş varlıklar’ olarak sınıflandırıyor ve bunları karşılamak için acil bir gereklilik olmadığını belirtiyor. Yüksek faiz artışlarıyla gelir ve gider dengesini sarsan Fed, ilk kez bu kadar hızlı şekilde faizleri %5,25 seviyesine taşıdı.

Fed bankalarının zararları federal bütçe açıklarını artırmazken, büyük karların azalması, 1,6 trilyon dolar olan açığı azaltma konusunda bir etken olmuştur. Özellikle ABD borcunun 33 trilyon dolara ulaştığı düşünüldüğünde, bu durumun sürdürülemez olduğu belirtiliyor.

Kripto paraların kısa ve orta vadedeki durumu üzerinde ise, resesyon, enflasyon, parasal sıkılaşma gibi büyük olayların doğrudan bir etkisi olmadığı görülüyor. Ancak yüksek enflasyon ve risk ortamında, parası olan kişilerin daha az riskli ancak kazançlı seçeneklere yönelmesi bekleniyor. Bu durum, kripto para piyasalarını olumlu veya olumsuz etkileyebilir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance ve SEC Davasında Son Gelişmeler

Sonraki Haber

Chainlink (LINK) İçin %535 Yükseliş Olasılığı

İlgili Haberler