Korku ve Açgözlülük Endeksi, Kripto Para Piyasasındaki Duyarlılığı Gözler Önüne Serdi

Mert Bahçe

Lider kripto para Bitcoin, bir günde yaklaşık olarak 6.000 dolar değerinde kayıpla karşılaştı. Düşüşün akabinde ise kripto para piyasası yatırımcıları şok içerisinde. Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi 21 seviyesiyle aşırı korkuyu işaret ediyor.

27 Kasım itibarıyla, Korku ve Açgözlülük Endeksi eylül ayının sonundan bu yana en korkulu seviyede konumlanıyor. Kripto duyarlılığı aşırı korkuyu ifade ederken Bitcoin 54.000 dolar seviyelerindeki seyrini sürdürüyor.

Korku ve Açgözlülük Endeksi

Kripto para piyasası için 1-100 arasında standart bir duyarlılık puanı hesaplama için kullanılan Fear & Greed Index, şu anda 21 seviyesiyle korkuyu ifade ediyor. Geçtiğimiz gün kaydedilen geri çekilme, 47 ile nötr bölgede yer alan endeksi bugün itibarıyla 21’e indirdi. Tarafsızdan aşırı korkuya giden duygu durumu tamamıyla olumsuz bölgeyi ifade ediyor.

Aslında beklenen bir tepki olsa da piyasa katılımcılarının bu denli korkuya teslim olması bazı yatırımcılardan tepki çekti. Başarılı girişimci Alistair Milne, aşırı korkunun 54.000 dolarlık alana pek uygun olmadığını belirtti. Bitcoin fiyatı ekim ortasında bu seviyelerdeyken Fear & Greed 78 ile aşırı açgözlülük bölgesine fırlamıştı. Milne, “Bu kadar korku ve biz 54.000 dolar seviyelerindeyiz. Bu gerçekten vahşi.” ifadelerini kaydetti. 30 Eylül tarihinde bu endeks en son 21’i gördüğünde Bitcoin 43.800 dolar civarında işlem görüyordu.

Fonlama Oranları

BTC fiyat düzelmesinin akabinde borsalardaki yatırımcı alışkanlıklarının şaşkın bir şekilde iyimser kalması ile durumu gözlendi. Cuma günü yaşanan fiyat hareketine rağmen pozitif seyreden fonlama oranları, piyasa beklentilerinin hızlı bir toparlanma yönünde olduğunu işaret etmişti.

Ancak bugün itibarıyla BTC’nin tehlikeli bölgeden sıyrılamaması sonucunda yatırımcıların ruh halini sıfırladı. Fonlama oranları yükseliş eğiliminden normale döndü. Analitik firması Delphi Digital tarafından kaydedilen verilerde finansman 2021’in ilk yarısında göre düşük kaldı.

Uzman analist yorumları ise, vadeli işlem piyasasında fonlama oranları düşük olmaya devam ederken bu kısa vadeli kaldıraçlı yatırımcıların yön konusunda hala kararsız olduğunun bir sinyali olabilir, şeklinde gerçekleşti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kriptolarla İlgili Kötü Niyetli Faaliyetlerden 2022’de Daha Yüksek Rakamlar Ele Geçirilebilir!

Sonraki Haber

FED Başkanı Jerome Powell Kripto Paraları Yavaşlatıyor Mu?

İlgili Haberler