Fed, Kripto Paralar ve Orta Vadede Piyasa Tahminleri

Bitcoin Haber

Bitcoin fiyatı 26.800 doların üzerinde. Bitcoin’in borsalara girişi ve cüzdanlar arasında taşınması son birkaç günde dikkat çekti. Bu durum genellikle büyük volatilite dönemlerinden önce oluşur. Ancak makro gelişmelerin piyasayı nasıl etkileyeceği merak konusu.

ABD’nin PCE verisi son 12 ayda %3,5 arttı. Akaryakıt ve gıda fiyatlarındaki değişkenlik göz önünde bulundurulmadığında, enflasyon hala Fed’in %2 hedefinden oldukça uzak. Ayrıca, bu hedef aralığına dönebilme ihtimali de düşük. ABD Hazine tahvilleri, bu oran artışları nedeniyle 1,5 trilyon dolar değer kaybetti ve önümüzdeki 12 ay içinde 8 trilyon dolarlık ek devlet borcunun vadesinin dolması bekleniyor.

Daniel Porto, Fed’in oynadığı enflasyon oyunu ve bu durumun sürdürülebilirliği konusunda endişelerini dile getirdi. JP Morgan CEO’su da %7’ye çıkabilecek faiz oranları konusunda piyasaları uyardı. Bu durum kripto paraların orta vadede pozitif performans göstermeyi zorlaştırıyor.

Bu yılın ilk çeyreğinde, faiz oranlarının hızla artması ve değeri düşen tahvillerin iskontolu satılması nedeniyle bankacılık sektöründe sorunlar yaşandı. Bankalar, ellerindeki varlıkları özel kredi ve hedge fonlarına aktararak faiz duyarlılığını artırıyor. Bu durum, hükümetin kapanmasını önlemek için borç tavanının artırılması halinde daha da kötüleşebilir.

Artan enflasyon ve ABD Hazine tahvillerindeki 1,5 trilyon dolarlık kağıt kayıpları, kıt varlıklar için olumlu sonuçlar doğurabilir. Ancak, büyük bir Fed politikası değişikliği yaşanana kadar kriptodaki negatif seyir sürebilir. Ucuzlaşan paranın kripto paraların yükselişi için temel gereksinim olduğu düşünüldüğünde, Fed’in zor durumda olması ve muslukları açmaması, büyük kazanç elde etmeyi zorlaştırabilir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Altcoin Piyasasında Dikkat Çeken Yükseliş: Maker (MKR)

Sonraki Haber

NFT Piyasası Zorluklarla Karşı Karşıya: Büyük Şirketlerin Yatırımları Durumu Kurtarabilir mi?

İlgili Haberler