Ağ Sağlığı Artıyor, Fiyat Dengeli İlerliyor, Duyarlılık Düşüyor

Ağ Sağlığı Artıyor, Fiyat Dengeli İlerliyor, Duyarlılık Düşüyor

Son birkaç haftadır lider kripto para birimi oldukça pozitif bir tablo çiziyor. Bitcoin (BTC), Mart ayının ortasında yaşadığı ve 3.800 dolara kadar gerilediği düşüşün ardından yakaladığı artış ivmesi ile neredeyse tüm kayıplarını geri kazandı ve aynı zamanda üçüncü blok ödülü yarılanmasını da tamamladı. Yarılanma ile Bitcoin’in yıllık enflasyon oranı %3.6’dan %1.8’ düştü. Ayrıca hem madencilik ödülleri hem de piyasaya sunulan BTC miktarı da yarı yarıya azaldı.

Bahsettiğimiz olaylar aslında Bitcoin için boğa piyasası sinyali olarak değerlendiriliyor. Ancak bazı analistlere göre çeşitli zayıflıklar sebebiyle Bitcoin düşüş eğilimine de girebilir.

Fiyat Dengeli İlerliyor

Bitcoin fiyatı şu anda 8.000 dolarlık bölgede stabil bir grafik çiziyor. Her ne kadar lider kripto para birimi bugün 9.000 doların üzerine çıkmaya çalışmış olsa da bu noktada bir satış baskısı ile karşılaşıldı.

Öte yandan yatırımcılar, yarılanmanın etkilerinin nasıl olacağını görmek istedikleri ve bunun için hamle yapmadıkları için fiyat şu anda istikrarlı bir şekilde ilerliyor olabilir. Bununla birlikte henüz hash rate’de bir düşüş olmasa da yarıya inen blok ödülleri sebebiyle küçük madencilerin piyasadan çekilmesi, ellerindeki BTC’yi satması ve bir düşüş yaşanması bekleniyor.

Bunun yanında Glassnode’dan elde edilen veriler, Bitcoin’in ağ sağlığının ve likiditesinin bu hafta arttığını gösteriyor ve bu da kripto para biriminin güçlü olduğunun işareti olarak değerlendiriliyor. Bununla birlikte Glassnode yaptığı açıklamalarda kripto para biriminin ağ büyümesinin 2017’den beri görülen en yüksek değerine ulaştığını da belirtiyor.

Ayrıca yapılan açıklamalarda kripto para biriminin likiditesinin de adım adım arttığının altı çiziliyor. Bu da artan yatırımcı faaliyetine işaret ediyor.

Yatırımcı Duyarlılığı

Bu pozitif göstergelerin karşısında Newsbtc’nin haberine göre Glassnode, 2 gün önce gerçekleşen yarılanma sonrasında yatırımcı duyarlılığında ciddi bir düşüşü yaşandığını belirtiyor. Yapılan açıklamalarda bu durumun genel ağ sağlığını da beraberinde aşağı çektiği ifade ediliyor.

Dolayısıyla iki faktör genel ağ sağlığı için pozitif iken bir faktör tamamen negatife işaret ediyor. Bunun fiyatı nasıl etkileyeceğini ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.