FED Kararları Bugün Açıklanacak! Bitcoin ve Altcoin’lerde Ne Olacak?

İlayda Peker

ABD Fed’in bu yılki faiz artırımı misyonu, Bitcoin, Ethereum ve diğer büyük kripto para birimlerini büyük ölçüde etkiledi. Ekonomistlere göre bu durum, yüksek büyüme gösteren teknoloji hisse senetleri ve kripto para birimleri ile piyasa kayıplarına yol açan likidite sistemini değiştirmeyi amaçlıyor.

Fed ve Piyasalara Etkisi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 19.000 dolarlık kritik seviyedeki kontrolünü kaybederken ve son yedi gün içinde %6.5 düşüşle 18.872 dolardan işlem görüyor. 2021 sonundan itibaren tüm zamanların en yüksek seviyesinden %70 daha düşük seviyede işlem gören Bitcoin fiyatı, pozisyonunu sürekli olarak 20.000 doların üzerinde tutamadı.

Öte yandan piyasa değerine göre dünyanın en büyük altcoini olan Ethereum, geçen hafta değerinin %16’sını kaybederek 1.325 dolardan işlem görüyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı Gary Gensler’in dikkat çeken uyarısının ardından ETH fiyatının düştüğü görülüyor.

FED Faiz Artışı Durumu

Yapılan açıklamalara göre Fed, enflasyon ile mücadele etmek için safları sıklaştırıyor ve bu durumun Bitcoin ve diğer kripto para birimleri üzerinde daha büyük bir etkisinin olabileceği düşünülüyor.

Atlanta bölgesindeki Merit Financial Advisors portföy stratejisi direktörü Caleb Tucker, “Hisse senedi ve kripto para piyasaları ileriye dönük, bu nedenle sadece artan faiz oranları beklentisinin büyük bir etkisi oldu.” açıklamasını yapıyor.

Fed Salı günü iki günlük bir politika toplantısına başlarken, yetkililerin toplantılarının sonunda kısa vadeli faiz oranlarını yüzde dörtte üç oranında artırmaları büyük ölçüde beklendiğinden, tüm gözler merkez bankasına çevrildi.

Vanguard Group’ta kıdemli uluslararası ekonomist olan Andrew Patterson, Yahoo Finance Live’a konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Enflasyonu düşürmeye devam ettikleri için bunun inişli çıkışlı bir yolculuk olacağını bir süredir kabul ettiler.” sözlerini kullandı.

Dijital varlık fiyat izleme web sitesi CoinMarketCap’ten alınan verilere göre, kripto para piyasasının toplam değeri %6,3 azalarak 908 milyar dolara geriledi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

ABD Kripto Para Eylem Planı İçin Yeni Bir Adım Atıyor!

Sonraki Haber

Popüler İsim Açıkladı: Hükümetler Kripto Paraları Destekleyecek Mi?

İlgili Haberler