ABD Kripto Para Eylem Planı İçin Yeni Bir Adım Atıyor!

Fatih Uçar

Kripto paralar için halen küresel ölçekten kapsamlı bir düzenleme yapılmış değil. Fakat ABD bu konu için çalışıyor. ABD ve AB’nin belirleyeceği yasal çerçeve küresel ölçekte belirleyici olacak. Bugün dünyanın birçok ülkesinde bu iki merkezin yayınladığı yasal mevzuatlar yerel taslaklara ilham kaynağı oluyor. SPK, MASAK gibi kurumların temeli ilk olarak bu ABD ve AB tarafından atıldı. Yani kapsayıcılık anlamında ABD’nin yürürlüğe koyacağı yasal çerçeve aslında küresel ölçekte bağlayıcı olacak.

ABD Kripto Para Eylem Planı

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, düzenlemelerin yasadışı kripto kullanımlarını nasıl ele alabileceği konusundaki görüşleri toplamak için kamuoyuna başvuracak. Salı günü Federal Register’da yayınlanacak bir belgede ABD Hazine Bakanlığı, dijital varlıklarla ilgili yasadışı finans ve ulusal güvenlik riskleri ile riskleri azaltmak için kamuya açıklanmış eylem planı” hakkında kamuoyundan yorum istedi. Bu süreçte halk planlanan düzenleme hakkında yanlış gördükleri konular ve önerileriyle ilgili geri dönüşler yapacak.

Kripto paraların düzenlenmesi mevcut hükümetler için hali hazırda stratejik bir hamledir. Sayısı yüz milyonları aşan kripto para kullanıcıları artık siyasilerin iktidar vaatleri arasında da yer alıyor. Son olarak Güney Kore’de kripto paralara daha ılımlı yanaşan cephe seçimleri kazandı. Bu minvalde Biden yönetiminin attığı adım diğer ülkelere de örnek olabilir.

Kripto Paraların Yasadışı Kullanımı

Bu tartışmalar Tornado Cash’in yaptırım listesine alınmasıyla arttı. Açık kaynak yazılımların geleceği konusunda da endişeleri alevlendiren buydu. Tornado Cash hali hazırda açık kaynak bir akıllı sözleşmedir. Hatta son OFAC duyurusunda bu konuya değinildiğini de gördük. Bakanlık, Tornado Cash platformu kullananların OFAC’a varlıklarını çekebilmek için (yaptırım kararı önce akıllı sözleşmeye para gönderenler) lisans başvurusunda bulunmalarını istedi. Bu açıklamada öğrencilerin, geliştiricilerin, üniversitelerin “eğitim amacıyla” Tornado Cash açık kaynak kodlarını incelemesinin herhangi bir suç teşkil etmediği detayı da yer alıyordu.

Tornado Cash geliştiricisi olduğu iddiasıyla Alexey Pertsev tutuklanmış. Birçok ülkede aktifvistler protestolar yaptı.

ABD Hazinesi, özellikle, fidye yazılımı saldırılarını, kripto para birimi mikserlerinin, DeFi’nin yasadışı finansman risklerini ve hükümetin hem devlette kara para aklama ile mücadeleyi hem de terörizmin finansmanı politikasını nasıl koordine edebileceğini ele alma konusunda atabileceği potansiyel ek adımları araştırıyor. Tornado Cash ile yükselen seslere bir karşılık olarak da olası tepki çekecek düzenlemeleri önlemek için kamuoyu yoklaması yapıyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Biden Yönetiminin Kripto Para Raporu Yayınlandı!

Sonraki Haber

FED Kararları Bugün Açıklanacak! Bitcoin ve Altcoin’lerde Ne Olacak?

İlgili Haberler