FED Başkanından Önemli Dijital Dolar Sinyali!

İlayda Peker

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Fed’in bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan dijital dolar üzerindeki çalışmalarının ilerlemesini hakkında bilgiler paylaştı. ABD’nin bu alanda diğer ülkelerin gerisinde kaldığına inanmadığını ifade eden Powell, “Bir CBDC piyasaya sürüp sürmeyeceğimizi ve piyasaya sürersek hangi biçimde olacağını değerlendirmek için proaktif olarak çalışıyoruz.” sözlerini kullandı.

Dijital Dolar Planlarının İlerlemesi

Fed Başkanı Jerome Powell yakın zamanda CNBC’de yaptığı açıklamada, ABD Federal Rezervi’nin dijital bir dolar başlatıp başlatmama konusunda bir karar vermediğini söyledi.

Fed’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerindeki çalışmalarının ne durumda olduğu sorulduğunda ise Powell, “Merkez bankasının kamu yararı için istikrarlı bir para birimi ve ödeme sistemi sürdürmesinin gerçekten önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu bizim görevlerimizden biri. Ayrıca dijital ödemeler konusunda dönüşümsel bir yenilik çağında yaşıyoruz ve Fed’in halka istikrarlı ve güvenilir bir para birimi ve ödeme sistemi sunmaya devam edebildiğinden emin olmamız gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Powell konuyla ilgili açıklamalarına şu şekilde devam etti:

Birçoğu düzenleyici çerçevenin dışında gerçekleşen kapsamlı özel inovasyon var. Yenilik harika. Ekonomimiz inovasyonla çalışıyor. Ancak kamu parası söz konusu olduğunda, uygun düzenleyici korumaların mevcut olduğundan emin olmamız gerekiyor ve bugün bazı durumlarda gerçekten değil.

“Proaktif Çalışıyoruz”

CBDC konusunda ciddi çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Powell, konuyla ilgili olarak proaktif bir şekilde çalıştıklarını da belirtti.

Konuyla ilgili olarak Powell’ın “Yakında halkın katılımı, bu konular etrafında seçilmiş kamu görevlileri de dahil olmak üzere birçok farklı grupla etkileşim dönemi için temel oluşturacak bir tartışma belgesi yayınlamayı planlıyoruz. Bilgiye dayalı bir karar vermek için bir temel oluşturmak amacıyla teknoloji ve kamu politikaları üzerinde çalışma yapmamızın yükümlülüğümüz olduğunu düşünüyoruz.” sözlerini kullandığı görüldü.

Powell, merkez bankası dijital para birimini ve diğer dijital inovasyonları değerlendirirken uygulayacakları nihai testin, net somut faydaların herhangi bir maliyet ve riskten daha ağır basıp basmadığı olacağını söyledi.

Son olarak Powell, “Sonuç olarak, CBDC hakkında bir karar vermedik, ancak sahip olacağımız bu kamu etkileşiminin temelini oluşturmak için yakında bir tartışma belgesi yayınlayacağız.” sözlerini kullandı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple (XRP) Davasını Açan İsimden Kripto Para Açıklaması

Sonraki Haber

Kanada, Kripto Para Platformları İçin Kılavuz Yayınladı

İlgili Haberler