FED Açıklamasından Sonra Kripto Para Piyasası Nefes Aldı!

İlayda Peker

Dün akşam saatlerinde ABD Merkez Bankası konumundaki Federal Reserv’in (FED), faizleri sabit tuttuğunu ve varlık alımını azalttığını açıklamasının ardından kripto para piyasası uzun süre sonra nefes aldı.

Bitcoin Fiyatı Yönünü Yukarı Çevirdi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), dün akşam yapılan açıklamalardan sonda dakikalar içinde 47.000 dolarlık seviyelerden 49.000 dolarlık seviyelere yükseldi. Yazının kaleme alındığı an itibari ile 48.750 dolar bandında işlem gören BTC, 49.000 dolarlık direnci kırmak için çaba sarf ediyor.

Bu noktada kripto para birimleri ile birlikte geleneksel piyasalarda da yukarı yönlü hamleler görüldüğünü ifade edebiliriz. Örneğin; S&P 500 %1.6 yükselirken ve Nasdaq iki günlük kayıptan sonra %2.2 yükseliş yaşadı.

Ayrıca Bitcoin’in yanı sıra piyasa değeri bakımından en büyük altcoin konumunda bulunan Ethereum (ETH), 4.000 dolarlık direnci geçmeyi başardı ve bir süredir devam ettirdiği konsolidasyonu yukarı yönlü kırmış oldu.

Kripto Para Fiyat Beklentileri

Bitcoin ve kripto para birimlerinin fiyatları üzerinde FED’in yapacağı açıklamalar uzun zamandır baskı yaratıyordu. Ancak hem FED’den hem FED başkanı Jerome Powell’ın yaptığı açıklamalardan sonra piyasalarda bir rahatlama olduğunu ifade edebiliriz.

Dolayısıyla analistler kripto para fiyatları üzerindeki baskılayıcı durumların sona erdiğini ve bundan sonra bazı yükseliş hamlelerinin görülebileceğini ifade ediyor. Ancak Bitcoin’de bir yükselişin onaylanabilmesi için 52.000 dolar ve ardından 53.000 dolarlık dirençlerin güçlü bir şekilde kırılması gerekiyor. Bu sebeple yatırımcıların her zaman olduğu gibi temkinli olmasında ve kontrollü bir şekilde işlem gerçekleştirmelerinde fayda var.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

2022 Yılında Bu 3 Altcoin Projesi Çok Kazandırabilir!

Sonraki Haber

Dogecoin (DOGE) Yeni Bir Ralli Hazırlığında Olabilir Mi?

İlgili Haberler