Bitcoin Dominance Nedir? BTCD Göstergesi Şu Anda Ne Anlatıyor?

İlayda Peker

Kripto para birimlerinde devam eden volatil piyasada Bitcoin Piyasa Hakimiyeti (BTCD) göstergesi yılın en düşük seviyelerine çok yaklaştı. Ancak yaşanan son toplanma ile birlikte BTCD’de bir miktar yükseliş olduğunu ifade edebiliriz.

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti

Bitcoin piyasa hakimiyet oranı 20 Ekim’de %47,72’lik seviyeye ulaştı ve sonrasında sürekli bir düşüşe geçti. 9 Aralık’ta ise BTCD göstergesi %39,95’e kadar gerileyerek önemli bir direnç olan %39,5’e çok yaklaştı.

Öte yandan BTCD göstergesi 9 Aralık’tan sonra toparlanmaya başladı ve 12 Aralık’ta direnç çizgisini kırmayı başardı. Eğer BTCD yükselişi devam ederse ilk direncin %44 bölgesinde olduğu düşünülüyor. Yapılan açıklamalara göre bu seviye, hem 0,5 Fib geri çekilme direnç seviyesi hem de yatay bir direnç alanı olarak karşımıza çıkıyor.

Buna ek olarak teknik göstergelerin de yükseliş işaretleri vermeye başladığı düşünülüyor. MACD yukarı doğru hareket ediyor ve neredeyse pozitif bölgede yer alıyor. Benzer şekilde RSI da yukarı doğru hareket ediyor ve bunun da bir yükseliş sinyali olduğu düşünülüyor.

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Nedir?

Bitcoin Piyasa Hakimiyetini, lider kripto para birimi Bitcoin’in toplam piyasa değerinin diğer tüm kripto para birimlerinin piyasa değerine oranı olduğunu ifade edebiliriz. Dolayısıyla BTCD’nin yükselmesi, altcoin’lerdeki fonların bir kısmının Bitcoin’e doğru harekete geçtiğini gösteriri. Böylece fiyatta da yukarı yönlü bir eğilimin oluşması beklenir.

Bunun yanında BTCD’deki yükseliş ve Bitcoin fiyatındaki artış sonrasında BTCD göstergesinin düşüşe geçmesi de bir altcoin sezonun başlayacağı ve dolayısıyla altcoin’lerde ciddi artılar yaşanacağı şeklinde yorumlanıyor.

Yani aslında piyasada görülmesi beklenen boğa koşusu için BTCD göstergesinin şu anda yükselişte olması pozitif bir sinyal olabilir. Ancak yine de yatırımcılar şu piyasanın belirsiz bir çizgide hareket ettiğini unutmadan hamlelerini yapmalılar.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Tesla, Bazı Ürünlerinde Dogecoin (DOGE) Ödemesi Kabul Edeceğini Açıkladı

Sonraki Haber

İngiltere Merkez Bankası: “Bitcoin Değersiz Hale Gelebilir”

İlgili Haberler