FBI, TerraUSD Olayını Araştırıyor!

Bitcoin Haber

Wall Street Journal’ın konuya aşina isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberine göre, geçen yıl Mayıs ayında çöken Terra-Luna stablecoin’in arkasındaki şirket olan Terraform Labs’ın eski çalışanları Federal Soruşturma Bürosu ve New York Güney Bölgesi savcıları tarafından sorgulanıyor. Terra-Luna’nın kurucusu Güney Koreli Do Kwon, Interpol tarafından kırmızı bültenle aranıyor ve Sırbistan’da yaşadığına inanılıyor.

FBI’dan Terra Hamlesi

Journal’ın haberine göre Adalet Bakanlığı’nın soruşturması, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından geçen ay açılan ve Terra blok zinciri ile Güney Koreli ödeme uygulaması Chai arasındaki ilişkiyi içeren davayla benzer bir zemini kapsıyor.

SEC, tam adı Kwon Do-hyung olan Do Kwon ve Terraform’un, Chai’nin Luna kripto para birimine değer katmak için ödemeleri işlemek üzere Terra blok zincirini kullandığını söyleyerek yatırımcıları dolandırdığını iddia etti.

SEC ayrıca Kwon ve Terraform’un, ABD merkezli hisse senetlerinin fiyatını yansıtan tokenler olan TerraUSD algoritmik stablecoin ve mAssets de dahil olmak üzere kripto varlık menkul kıymetlerinin yetkisiz teklifi ve satışı yoluyla milyarlarca dolar topladığını iddia ediyor.

Terra’da Son Durum

Geçtiğimiz hafta Singapur polisinin, 40 milyar ABD doları değerindeki Terra-Luna stablecoin’i patlamadan önce şehir devletinde bulunan Terraform Labs hakkında bir soruşturma başlattığı bildirildi.

Güney Koreli savcılar geçen yılın Mayıs ayından bu yana Kwon’u soruşturuyor ve eski Terraform çalışanlarını sorguluyor. Kısa bir süre önce Kwon’un bilinen son yeri olan Sırbistan’a uçarak yerel yetkililerden soruşturmalarına yardımcı olmalarını istediler ve Kwon’u dolandırıcılıkla suçladılar. Soruşturmadan sorumlu Seul Güney Bölgesi Savcılık Ofisi, Forkast tarafından arandığında Journal raporu hakkında yorum yapmayı reddetti.

Kwon kendisine yöneltilen ve siyasi amaçlı olduğunu söylediği tüm suçlamaları reddetti. Geçen yıl Ekim ayında Unchained Podcast’te Terra-Luna’da hiçbir sahtekarlık yapılmadığını söyledi.

Terraform Labs’ın kripto projesi geçen yılın Mayıs ayında Terra stablecoin’inin tedavülden kalkmasının ardından çökmüş ve kardeş kripto para birimi Luna‘nın değeri 120 ABD$ civarından sıfıra düşmüştü.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum Fiyatı 1.650 Dolarda Güçlü Kaldı!

Sonraki Haber

Binance 9 hafta İçinde İngiliz Sterlini Sağlayıcısını Kaybedecek

İlgili Haberler