Fantom TVL’de Binance Smart Chain’i Geride Bıraktı!

İlayda Peker

DeFiLlama’dan elde edilen verilere göre kilitli toplam değer açısından Fantom, Binance Smart Chain’i geride bırakarak önemli bir ilerleme kaydetti ve en büyük üçüncü DeFi platformu konumuna yükseldi.

Fantom BSC’yi Geçti

Fantom’un kilitli toplam değeri, küresel kripto para piyasası bir düşüş yaşarken geçen hafta yüzde 60’tan fazla yükselerek 12,2 milyar dolara ulaştı. Fantom, şu anda yaklaşık 200 milyar ABD Doları tutarındaki DeFi etkinliğinin %6,15’ine ev sahipliği yapan açık kaynaklı bir akıllı sözleşme blok zinciri olarak değerlendirilebilir.

Buna ek olarak Binance smart Chain, geçen Mayıs ayında merkezi olmayan borsa (DEX) PancakeSwap’ın yükselişinin arkasında TVL’nin %20’sinden fazlasını kontrol ediyordu ancak son rakamlar bunun %6.05’e düştüğünü gösteriyor.

CoinMarketCap verilerine göre Fantom’un yerel yönetim tokeni FTM, bu büyümenin çoğunu fiyatına geçen ay yansıtmıştı. Ancak aynı zamanda piyasa genelindeki düşüş ile birlikte hafta sonu %40’lık bir düşüş yaşandı.

TVL’de Bir ve İkinci Sıra

Elde edilen bilgilere göre şu anda TVL liderinin Ethereum (ETH) olduğu görülüyor. İkinci sırada ise Terra (LUNA) yer alıyor. Ancak yaşanan son düşüşler bu projelerin kripto para birimlerini de etkiledi ve fiyatlarda çift haneli kayıplar yaşandı.

Buna ek olarak Ethereum’un TVL’si aynı dönemde neredeyse %20 düşerek dört ayın en düşük seviyesi olan 116,5 milyar ABD dolarına ve geçen Ocak ayındaki %94’ten %58 ile rekor düşük bir baskınlığa geriledi.

Dolayısıyla aslında fiyatlarda yaşanan geri çekilmeler kripto para ekosisteminde pek çok alanı tetikliyor. Ancak analistler yükselişin başlaması ile pek çok alanda yeni rekorların görülebileceğini ifade ediyor.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Dogecoin Yaratıcısından Ayı Piyasası Yorumu: Zaman Geldi Mi?

Sonraki Haber

Stobox Borsası Ücretsiz Hesapları Kullanıcılarına Sunuyor

İlgili Haberler