Bu DeFi Protokolü Lansmanından Kısa Süre Sonra 1 Milyar Dolar TVL’ye Ulaştı!

Fatih Uçar

DeFi ekosistemi büyümeye devam ederken sisteme katılan yeni oyuncularda ciddi seviyeleri görüyor. DeFi protokolü BENQI, lansmanından kısa süre sonra 1 milyar dolar TVL büyüklüğüne ulaştı. Likidite piyasası protokolü BENQI, DeFi borç verme hizmetlerinin hızla büyümesiyle birlikte yeni bir kilometre taşını geride bıraktı.

BENQI Rekora Koşuyor

Twitter üzerinden 1 milyar dolar TVL değerine ulaştığını açıklayan proje, kullanıcılarına teşekkür etti. DeFi‘de kilitli toplam değer, şu anda belirli bir protokolde stake edilen varlıkları ifade eder. Rakam, ödenmemiş kredileri değil, belirli bir uygulama tarafından güvence altına alınan toplam arzı temsil ediyor.

DeFi ekosistemindeki büyümeyi genel TVL artışından da rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz. Şu an tüm DeFi protokollerinde toplam 160 milyar dolar TVL bulunuyor.

BENQI kurucu ortağı J.D. Gagnon, Avalanche’ı geliştiriciler için bu kadar çekici bir platform yapan şeyin ne olduğu sorulduğunda, şunları söyledi:

“Avalanche hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için harika bir ortam, özellikle akıllı sözleşme zinciri oldukça başarılıdır. Hız, güvenlik garantileri ve düşük ücretler onu alternatiflerine göre 10 kat daha iyi hale getiriyor. Ethereum yüksek işlem ücretleri sebebiyle popülerliğini kaybediyor. Ancak Avalanche sağladığı avantajlar sebebiyle DeFi patlamasından gerekli payı alacak”.

DeFi Ekosistemi Büyüyor

Gagnon, Binance Smart Chain ve Polygon’un son zamanlardaki büyümesinin “ekonomik aktivite için ucuz, verimli ve güvenli ağlara yönelik önemli bir iştah olduğunu” söyledi. Kripto paraların sadece birer pump/dump aracı olmanın ötesine geçtiği 2021 yılında DeFi ve NFT’ler gündeme oturdu.

Kullanıcılara daha güvenli ve sağlıklı ticaret ortamı sunan bu protokoller ciddi avantajlar barındırıyor. Uzun vadeli yatırımcılar ellerindeki kripto varlıkları stake ederek hem hold yapmaya devam ediyor hem de kazanç sağlıyor. Üstelik erken dönem DeFi yatırımcıları çok daha cazip tekliflerle karşılanabiliyor.

Ancak yatırım yapacağınız protokolü iyi bir şekilde analiz etmeniz önemlidir. Poly Network olayının üzerinden çok bir zaman geçmedi. Aceleye getirilmiş akıllı DeFi protokolleri ciddi riskleri bünyesinde barındırıyor. Ansızın bir hacker tarafından tüm varlıklarınız hortumlanıyor ve merkezsiz yapılarda genellikle hesap soracak bir muhatap bile bulamayabiliyorsunuz.Total
23
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Google Sahte Kripto Madencilik Uygulamalarını Kaldırdı!

Sonraki Haber

Gizlilik Odaklı Kriptolar Artıyor: Monero, Zcash ve Dash Son Durum

İlgili Haberler