Facebook’un Kripto Parasının Tarihi Belli Oldu!

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre uzun zamandır tüm kripto para ekosisteminin merakla beklediği Facebook’un stablecoin projesi Libra nihayet 2021 Ocak’ta kullanıcı ile buluşabilir.

Libra Nihayet Geliyor

Financial Times’ın 27 Kasım tarihli bir haberine göre, küresel finans düzenleyicilerinin bir yıldan fazla süredir incelediği ve araştırdığı stablecoin Libra, ABD doları destekli bir dijital para birimi biçiminde piyasaya sürülecek.

Libra projesinde yer alan üç kişiden aldığı bilgilerle Financial Times, ilk başta dolar destekli piyasaya sürülecek olan Libra’nın daha sonra farklı geleneksel para birimleri tarafından da destekleneceğini ifade etti. Habere göre Libra’nın farklı geleneksel para birimleri tarafından desteklenmesi Libra Birliği planlarının neticesinde gerçekleşecek.

Bunlara ek olarak yapılan açıklamalara göre Libra’nın piyasaya sürülmesinin Ocak ayında olduğu ifade edilse de net tarih ile ilgili bir açıklama bulunmuyor. Bu tarihin, Libra Birliği’nin İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu veya kısaca FINMA tarafından bir ödeme hizmeti olarak çalışması için düzenleyici onay aldığı tarihe bağlı olacağı düşünülüyor.

Libra Süreci

Facebook’un bir kripto para birimi piyasaya sürmek ile ilgili planlarının olduğu daha önceki yıllarda da zaman zaman iddia olarak ortaya atılıyordu. Ancak sosyal medya devi Haziran 2019’da yaptığı açıklama ile Libra Birliği’nin kurulduğunu ve bir stablecoin üzerinde çalışacaklarını açıkladı.

Bu duyurunun ardından düzenleyici kurumlar anında harekete geçti ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg düzenleyici kurumlar karşısında birden fazla ifade vermek ve Libra’yı anlatmak zorunda kaldı.

Bu uzun ve yorucu sürecin sonunda Libra Derneği’nde bulunan Mastercard ve PayPal gibi birçok önemli isim projeden ayrıldıklarını duyurdu. Çünkü bu büyük kurumlar düzenleyici endişeler yaşıyordu. Zaten bu ayrılık sonrasında da PayPal bu sene kendi kripto para birimi hizmetini başlattı ve platformunda şu anda kripto para alım satım işlemlerine izin veriyor.

Kripto Para Birimi Sepeti

Öte yandan Libra’yı destekleyen para birimi sepeti, başlangıçta ABD doları, euro, Japon yeni, İngiliz sterlini ve Singapur doları dahil olmak üzere çeşitli geleneksel para birimlerini içerecekti. Ancak bugün yapılan açıklamalara göre en azından ilk süreçte sadece dolar destekli bir stablecoin piyasaya sürülecek.

Bunlara ek olarak Financial Times’a göre birkaç Libra üyesi, HSBC hukuk şefi Stuart Levey‘in CEO olarak atanmasının Libra projesi için bir dönüm noktası olduğuna inanıyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple Yatırımcılarına Müjde: XRP Çok Büyük Bir Ralliye Hazırlanıyor Olabilir

Sonraki Haber

XRP Yorumları: Ripple/USD Teknik Analizi 27/11/2020

İlgili Haberler