Facebook’un Kripto Para Projesinde Son Durum Ne?

İlayda Peker

Geçtiğimiz hafta kripto para ekosistemi için oldukça yoğun geçti. Kripto para şirketlerinden gelen önemli haberler ve Bitcoin ETF’inin onaylanmış olması gündemi meşgul ederken Facebook kripto para projesinden iki isim sessiz sedasız ayrıldı.

Facebook Diem’de Son Durum

Facebook‘un kripto cüzdanı üzerinde çalışmak için iki yıl önce kripto saklama şirketi Anchorage’dan ayrılan Riyaz Faizullabhoy ve Nassim Eddequiouaq, risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz’in (a16z) kripto bölümüne katılmıştı. Burada önemli bir nokta var: a16z, Facebook’un birlikte oluşturduğu Diem (eski adıyla Libra) Derneği’nin kurucu üyesi.

Öte yandan Facebook, Libra’yı ilk olarak Haziran 2019’da duyurdu. Başlangıçta proje, durağan ve saygın merkez bankalarının para birimlerinde banka mevduatları ve devlet tahvilleri gibi düşük volatiliteli varlıkların koleksiyonu olan Libra Rezervi tarafından desteklenecek sınırsız bir küresel para birimi olarak belirlendi.

Ancak işler beklendiği gibi gitmedi. İlk dört ayında Libra Derneği, PayPal, eBay, Stripe ve MasterCard dahil olmak üzere sekiz kurucu üyesini kaybetti. Libra adı Diem olarak ve Calibra cüzdanı da Novi olarak değiştirildi.

Facebook’un Kriptosu İsteniyor Mu?

Günümüzde ise en büyük soru: Kripto para ekosistemi gerçekte Facebook’un bir kripto para çıkarmasını istiyor mu?

Her ne kadar Facebook bunun sosyal medya devine ait bir proje olmadığını iddia etse ve üye şirketlerden oluşan bir konsorsiyum ve konsorsiyum tarafından destelendiğini belirtse de proje Facebook tarafından duyuruldu ve Facebook sayesinde başarılı ya da başarısız olacak.

Buna ek olarak Facebook ve başındaki isim Mark Zuckerberg, son günlerde yeni bir alanda da hamleler yapıyor: Metaverse. Dolayısıyla aslında Zuckerberg, kripto para birimleri ve Blockchain gibi her alanda kendisini göstermek ve bu ekosistemin içinde yer almak istiyor.

Facebook’un hem kripto para alanında hem de metaverse gibi daha yeni alanlarda istediği gibi var olup olamayacağını ise önümüzdeki yıllarda göreceğiz.


Total
26
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Analistler Solana (SOL) ve Ethereum’da (ETH) Nasıl Hamleler Bekliyor?

Sonraki Haber

Elon Musk, Bu Şaka Kripto Paraların Artışını Tetikledi!

İlgili Haberler