Facebook’un Kripto Para Projesi Diem 2021 Bitmeden Piyasaya Sürülebilir

İlayda Peker

CNBC, sayısız gecikmeye, dahili değişikliklere ve yeniden markalaşmaya rağmen, Facebook’un kripto para birimi projesinin yıl sonuna kadar başlatılabileceğini bildirdi. Yapılan açıklamalara göre Facebook başlangıçta bireysel ödemelere odaklanarak küçük bir adım ile stablecoin projesini başlatacak.

Facebok Diem

Konuyla aşina olan bir kişi tarafından elde edilen bilgilere atıfta bulunan CNBC, bugün erken saatlerde Diem Derneği’nin uzun süredir beklenen stablecoin’ini 2021’in sonuna kadar piyasaya sürmeyi planladığını bildirdi.

Ürünü piyasaya sürdükten sonra İsviçre merkezli şirket, potansiyel olarak mal satın alma dahil olmak üzere bireysel müşteriler için işlemlere odaklanacak. Yine de raporda henüz resmi bir lansman tarihi olmadığı ifade ediliyor.

Daha önce, Diem’in Baş Ekonomisti Christian Catalini, projenin resmi lansmandan önce aşamalı bir yaklaşım için düzenleyicilerle aktif olarak müzakere görüşmeleri yaptığını belirtmişti. Catalini, yeşil ışığı yakıldığında, az sayıda kullanıcı ve az sayıda oyuncuyla denemeler yapmaya başlayacaklarını da sözlerine eklemişti.

Libra ve Diem Değişikliği

2019’da Libra adı ile duyurulan Facebook destekli stablecoin, düzenleyiciler tarafından ciddi bir incelemeye alındı.

Öte yandan çok sayıda ortak, projeden çekildikçe belirsizlikler arttı. Bu isimlerden bazıları MasterCard, Visa, Spotify, Uber ve PayPal gibi küresel anlamda önemli destekçileri içeriyordu.

Başarısızlıkların üstesinden gelmek veya onlardan uzaklaşmak için tüm projede değişikliklere gidildi. Stablecoin biriminin eski adı Libra, Diem olarak değiştirilirken önceden Calibra olan cüzdan adı da Novi oldu.

Ek olarak, bazı raporlar Novi ekibinin çok sayıda kripto para tutmak için bir cüzdan yapmayı planladığını iddia etti.


Total
17
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Venmo Beklenen Haberi Duyurdu: Kripto Para İşlemleri Başlıyor!

Sonraki Haber

UniSwap Yeni Bir Rekor Kırdı: 1 Haftalık Hacim 10 Milyar Doları Geçti

İlgili Haberler