Facebook Engellerden Kurtulamıyor: Novi Cüzdan Gün Yüzü Görebilecek Mi?

İlayda Peker

Sosyal medya devi Facebook Salı günü yaptığı bir açıklama Novi cüzdanın pilot uygulamasını başlattıklarını açıkladı. Ancak bir grup ABD’li milletvekili, şirketin devam eden güven krizinin ortasında, Salı günü pilot lansmanının başlamasından saatler sonra, kripto para birimi ve dijital cüzdan projesi Novi’yi durdurması için Facebook’a çağrıda bulundu.

Pilot Uygulamaları Durdurun Çağrısı

Senatörler Brian Schatz, Sherrod Brown, Elizabeth Warren, Richard Blumenthal ve Tina Smith Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e Salı günü bir mektup yazdılar ve Facebook’a riskleri yönetme ve tüketicileri güvende tutma konusunda güvenmediklerini bu sebeple de bir ödeme sistemini veya dijital para birimini yönetme konusunda güvenilemeyeceğini ifade ettiler.

Senatörler Facebook’un, Facebook destekli kripto projesi Diem‘in yasadışı finansal akışı ve diğer suç faaliyetlerini nasıl önleyeceğini ve finansal istikrarın yanı sıra kullanıcıların gizliliğini nasıl koruyacağını açıklayamadığını söyledi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “Facebook bir kez daha agresif bir zaman çizelgesinde dijital para birimi planlarını takip ediyor ve bu planlar gerçek mali düzenleyici ortamla uyumlu olmasa da, yalnızca Diem için değil, aynı zamanda genel olarak sabit paralar için de bir ödeme altyapısı ağı için bir pilot uygulama başlattı.” sözleri kullanıldı.

Facebook Novi Cüzdan

Yapılan açıklamalara göre Novi cüzdan uygulaması Coinbase Custody ile ve Paxos ile ortaklık kurdu. Pilot uygulama Coinbase işbirliği ile yapılacak ve işlemlerde Paxos stablecoin (USDP) kullanılacak. Pilot uygulama, 19 Ekim’de ABD ve Guatemala’da hayata geçti. SeekingAlpha’nın raporuna göre Coinbase Global hissesi, piyasa öncesi işlemlerde %4.1 artış gördü.

Bunlara ek olarak aslında Facebook ilk kez düzenleyicilerin tepkisi ile karşılaşmıyor. 2019 yılında proje ilk duyurulduğunda da düzenleyiciler büyük tepki göstermiş, Zuckerberg ifade vermek zorunda kalmış ve sonunda projenin adı ve bazı prosedürleri değişmişti.Total
7
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ProShares Bitcoin ETF Muhteşem Bir İlk Günü Geride Bıraktı: Veriler Oldukça İyi

Sonraki Haber

Socios, İtalya Liginin Köklü Ekiplerinden Bologna FC İle Anlaştı

İlgili Haberler