Ethereum’un Toplam Piyasa Değerinde Yeni Rekor!

Ethereum’un Toplam Piyasa Değerinde Yeni Rekor!

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’un toplam piyasa değeri 40 milyar dolara kadar çıktı. Bu seviye 2018 yılının Ağustos ayından beri görülmemişti ve tam anlamıyla 2 yılın rekoru kırıldı. Ethereum’un 2018 yılında tarihi fiyat rekorunu kırdığı ve 1.400 dolar seviyesine kadar çıktığı biliniyor.

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle ise 350 dolardan işlem gören ETH’nin piyasa hacmi açısından rekor kırması ise yatırımcıları şaşırttı. Peki fiyat bu kadar aşağıdayken rekor nasıl kırıldı? Aslında bunun cevabı son günlerin en çok konuşulan konularından birisi olan merkezsiz finans yani DeFi olarak biliniyor.

Ethereum Alanların Sayısı Artıyor

DeFi uygulamalarının birçoğunun Ethereum ağı tabanlı olduğu biliniyor. Bu durum Ethereum ağını direkt olarak etkilemese de DeFi uygulamalarının dolaylı etkiye sahip olduğu bilinen bir gerçek. Yield Farming olarak bilinen DeFi yöntemi için Ethereum alan yatırımcılar bunu ya kredi verme platformlarına yatırıyorlar ya da bunları Staking için kilitli hale getiriyorlar.

DeFi uygulamalarına yönelik talep artışı da doğal olarak Ethereum fiyatının ve toplam piyasa değerinin artmasını sağlamakta. Ethereum’un bu yükselişinin aynı zamanda Bitcoin’in yükseliş fitilini de ateşlediği görülüyor. BTC bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 11.600 dolardan işlem görüyor ve ETH fiyatının yükselişini resmen takip etti.

DeFi sektörünün yükselişi devam ederse bu durumun daha fazla Ethereum alınmasına ve fiyatın artmasına yol açacağı tahmin ediliyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.