Popüler DeFi Protokolü, Kredilerde Rekor Kırdı!

İlayda Peker

Merkezi olmayan finans (DeFi) alanında kredi protokolü Aave, verilen kredilerin sayısında bir patlama gördü. Ortaya çıkan verilere göre söz konusu kredilerin günlük değeri, Temmuz başından bu yana %1,000’den fazla artarak, 27 Temmuz itibariyle 11 milyon dolardan 130 milyon doların üzerine çıktı.

Aave’deki Büyüme

DeFi Pulse verilerine göre rekor kredi miktarı Aave’de, kilitli fonlarla dördüncü en büyük DeFi protokolü haline geldi ve şu anda projeye bağlı olan yaklaşık 392,9 milyon dolarlık sermaye bulunuyor.

Öte yandan Aave’in LEND token’ının değeri de iki aydan kısa bir süre içinde yaklaşık %500 oranında artış sergiledi ve LEND 0.3 doların üzerine çıktı. Aave şu anda 362 milyon dolar ile piyasa değeriyle 34. en büyük kripto varlığı olarak karşımıza çıkıyor.

Aave, flash kredilerini “DeFi’deki ilk teminatsız kredi opsiyonu” olarak tanımlıyor ve likiditenin “bir işlem bloğu içinde” havuza iade edilmesi şartıyla yatırımcıların anında borç almasına izin veriyor.

Krediler, kullanıcıların işlemleri gerçekleştirmek için akıllı sözleşme yoluyla talimatları gerçekleştirmelerine olanak tanıyan arbitraj ve teminat değişiminde kullanılmak üzere tasarlandı. İşlemden elde edilen kazançlar üzerinden %0.9 ücret alınıyor ve ücret platformun likidite sağlayıcıları arasında dağıtılıyor.

bZx Olayı

Her ne kadar flash krediler Aave ile popüler hale gelmiş olsa da aslında flash krediler, 2018’de açık kaynaklı bankacılık protokolü Marble‘ın piyasaya sürülmesinden bu yana kripto ekosisteminin bir parçası konumunda bulunuyor.

Bununla birlikte flash krediler, Şubat ayında DeFi kredi platformu olan bZx platformunda büyük bir saldırı ile karşılaştı. BzX’te birçok yatırımcı çok kısa sürede çok yüksek kazançlar elde etmiş ancak saldırı ile büyük kayıplar yaşanmıştı. Bu saldırının ardından Coinbase yaptığı açıklamalarda, flash krediler sebebiyle daha birçok saldırının yaşanabileceğini ve bu konuda dikkatli olunması gerektiğini dile getirdi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Önde Gelen Kripto Cüzdanının Kullanıcı Verileri Sızdı!

Sonraki Haber

3 Sebepten Dolayı Sıradaki Boğa Koşusu Çok Farklı Olacak!

İlgili Haberler