Ethereum’un Shapella Fork’undan Ne Beklemeli?

Bitcoin Haber

Kripto analiz girişimi IntoTheBlock’un (ITB) Araştırma Müdürü Lucas Outumuro, kısa süre önce “Ethereum’un Shapella Yükseltmesinin Etkisini Tahmin Etmek” başlıklı bir blog yazısı yayınladı ve burada yaklaşan $ ETH kilitlerinin kısa ve orta vadeli etkilerini analiz etti. Outumuro yazısında, Shapella çatalının dinamiklerini, farklı endüstri oyuncuları için olası sonuçları ve Ethereum ağı ve yerel varlığı üzerindeki etkilerini inceliyor.

Ehtereum Shapella Forku

Outumuro, 12 Nisan 2023’te gerçekleşecek olan Shapella çatallanmasının, Ethereum’un proof of stake’e (PoS) geçişinin doruk noktasını oluşturduğunu ve doğrulayıcıların 34 milyar dolardan fazla stake edilmiş fonu çekme sürecine başlayabileceğini açıklıyor. Bu para çekme işlemlerini çevreleyen belirsizlik ve anlayış eksikliğini kabul ediyor ve sürece ışık tutmayı amaçlıyor.

Shapella çatalı birbirine bağlı iki yükseltmeden oluşmaktadır: Yürütme katmanıyla ilgili Ethereum İyileştirme Tekliflerini (EIP’ler) içeren Shanghai ve Ethereum‘un mutabakat katmanına yönelik büyük bir güncelleme olan Capella. Shapella’da uygulanacak en önemli EIP seti, doğrulayıcıların stake edilmiş ETH’lerini iki kategoride çekmeye başlamalarını sağlayan EIP-4895’tir: kısmi para çekme (yalnızca stake ödülleri) ve tam para çekme (ilk depozitolar ve karlar).

Outumuro, stake endüstrisindeki kilit aktörleri ve Shapella çatalının onları nasıl etkilediğini araştırıyor. Şu anda stake edilen tüm ETH’lerin %35’inden fazlasını oluşturan Likit Stake Türevlerinin (LSD’ler), likit yapıları ve çıkış kuyruklarının olmaması nedeniyle Shapella’dan sonra net girişler görmesi bekleniyor. Heterojen bir grup olan tanımlanamayan doğrulayıcıların bir miktar ETH çekmesi muhtemeldir, ancak çoğu uzun vadeli ETH inananları olabileceğinden mutlaka satmaları gerekmez.

ETH stake’lerinin yaklaşık %20’lik pazar payına sahip olan Coinbase ve Kraken gibi Amerikan merkezi borsaları (CEX’ler), hükümet müdahalesi nedeniyle Shapella çatallanmasının ardından en büyük para çekme işlemlerini yaşayacaktır. Kullanıcılarından bazıları varlıklarını satabilirken, diğerleri ETH’yi çekip tutabilir ya da LSD’lere taşıyabilir.

Bizi Ne Bekliyor?

Müşteriler adına doğrulayıcıları yöneten Staking hizmetlerinin, işletme maliyetlerini karşılamak için kısmi para çekme işlemleri gerçekleştirmesi beklenirken, tam para çekme işlemleri daha az olasıdır. Uluslararası kripto borsalarında net girişler ve bir miktar satış görülebilir.

Outumuro, Shapella çatalının dinamiklerinin sektör oyuncuları arasında pazar payının yeniden karışmasına yol açabileceğini öne sürüyor. Para çekme işlemleri Shapella’dan sonraki günlerde stake edilen ETH miktarını azaltabilirken, çeşitli faktörler ilerleyen haftalarda bir artışa yol açabilir.

Coinbase’in Staking Başkanı, stake edilen ETH miktarının tırmanmadan önce azalan bir J-eğrisi izleyeceğini öngörüyor. Bunun nedeni, Shapella çatalından sonra stake etme ile ilgili teknik ve ekonomik risklerin ortadan kalkmasıdır. Outumuro ayrıca, stake edilen ETH arzının yüzdesinin diğer PoS zincirlerine kıyasla önemli ölçüde daha küçük olduğunu ve bunun çatallanmadan sonra değişebileceğini belirtiyor.

Stake etme ile ilgili riskler azaldıkça, perakende ve kurumsal yatırımcılar ETH’lerini stake etmeye daha meyilli olabilirler. Bu da zaman içinde stake edilen ETH miktarının artmasına, potansiyel olarak bir yıl içinde %25-%30’a ulaşmasına, Ethereum ağının daha güvenli hale gelmesine ve satılacak mevcut ETH arzının azalmasına yol açabilir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Polygon’da Dikkat Çeken Büyüme: 2. Sıraya Yerleşti!

Sonraki Haber

Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin: Kripto Paralarda Son Durum

İlgili Haberler