Ethereum’un Medalla Test Ağında Beklenmeyen Sorun!

Ethereum’un Medalla Test Ağında Beklenmeyen Sorun!

Ethereum’un büyük bir merakla ve heyecanla beklenen ana ağı ETH 2.0 öncesindeki son adımlardan birisi olan Medalla test ağı bugün aktif hale getirildi. Medalla test ağının yayınlandığı açıklansa da bu süreç sanıldığı kadar kusursuz geçmedi ve beklenmeyen bir sorun ile karşılaşıldığı ortaya çıktı.

Ağ başarılı bir şekilde yayınlansa ve aktif hale getirilse de test ağının blok onay sürecinde önemli bir sıkıntı ortaya çıktığı belirtiliyor. Katılım oranının %57’lerde olduğu blok onay sürecinin plana göre %80 oranına olması gerekiyordu. Bu da blockchain ağının en temel unsurlarından birisinde sıkıntı olduğunu göstermekte.

Ethereum Ağında Sorun!

Geliştiriciler tarafından yapılan açıklamada %57’lik bu oranın aslında ağdaki blokları onaylamak için kullanılan Stake’in sadece %57’sinin hedeflenen işlevini yerine getirdiğini gösteriyor. ETH 1.0 versiyonundaki blok onayının ETH 2.0’deki eşdeğeri olan blok sonuçlandırması şu an için başarılı bir şekilde gerçekleştirilemiyor ve bu durum ağı durma noktasına getirebilir.

Geliştiriciler bu sorunun ellerinde minimum 32 ETH bulundurarak ağ onaylayıcısı olan kişilerin onaylayıcı yazılımını kullanmamalarından kaynaklanan bir sıkıntı olduğunu vurgulamakta. Bunun yanı sıra Nimbus ve Lodestar istemcilerinin de sıkıntının kaynağı olabileceği belirtilmekte. İki istemcinin katılım oranının da %10 seviyelerinde olduğu görülüyor.

Ethereum Foundation geliştiricisi Danny Ryan bu sorunun onaylayıcı yazılımının yüklenmesi ile çözüleceğini ifade etti.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.