Ethereum’un Kurucusu Vitalik Buterin, Düğümler Sorununu ve Ölçeklenebilirlik İhtiyacını Vurguladı

Bitcoin Haber

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum ağının karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olarak düğümlerin merkezileşmesini gösterdi. Buterin, bu sorunun düğümlerin çalıştırılmasını daha ucuz ve kolay hale getirerek çözülmesi gerektiğini belirtti. Ethereum ağında merkezileşmeyi çözmek için altı temel sorun bulunduğunu açıkladı ve düğüm sorununun, merkezileşmenin önüne geçmek için çözülmesi gereken en önemli konulardan biri olduğunu ifade etti.

Buterin, düğüm operatörlerinin Ethereum’u ucuz donanımlar üzerinde çalıştırabilmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, Ethereum’da şu anda aktif olan 5 bin 901 düğümün çoğunluğunun Amazon Web Services (AWS) gibi merkezi web sağlayıcıları aracılığıyla çalıştığını belirtti.

Ethereum’un kurucusu, özellikle statüsüzlük kavramını vurguladı. Statüsüzlük, Ethereum ağının merkezsizleşmesini sağlayacak bir kavramdır. Ancak, bu teknik sorunların çözülmesinin belki 10, belki de 20 yıl alacağını belirtti.

Ölçeklenebilirlik sorununa da dikkat çeken Buterin, bunun Ethereum için çözülmesi gereken en acil sorunlardan biri olduğunu belirtti. Ethereum’un ölçeklendirme protokolleri, şu anda sıfır bilgi (ZK) toplamalarının (rollup’lar) kullanımına dayanıyor.

ZK-rollup’lar, Ethereum topluluğu tarafından tam ölçeklenebilirliğe ulaşmada önemli bir adım olarak görülüyor. Bu teknoloji, hesaplama ve durum depolamayı ana Ethereum Blockchain‘inden dışarıya taşıyarak Blockchain’in verimini artırmayı hedefliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin İçin Düşüş Uyarısı: Aşırı Alım Seviyelerinden Dönüş Sinyali

Sonraki Haber

Elon Musk Gizlice Dogecoin’i mi Finanse Ediyor?

İlgili Haberler