Ethereum’un EIP-1559 Güncellemesi, Bitcoin’in SegWit’inden Daha Mı İyi?

İlayda Peker

Ethereum’un son güncellemesi ile birlikte Ethereum mu (ETH) daha iyi yoksa Bitcoin mi (BTC) tartışmaları da hız kazandı. En son Ethereum yükseltmesinin benimsenmesi, Bitcoin’in Segwit’ini birden fazla yönden geride bırakmış gibi görünüyor.

Ethereum EIP-1559

Ethereum’un London güncellemesinin 5 Ağustos’ta kullanıcılar sunulmasının üzerinden yaklaşık olarak 3 hafta geçti. Bu kısa sürede, Yearn Finance geliştiricisi “banteg”e göre yeni güncelleme hızlı bir şekilde benimsendi.

27 Ağustos’ta Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda geliştirici, Bitcoin’in SegWit yükseltmesinin dört yıl önce 25 Ağustos 2017’de yayına başladığını ve şu anda BTC işlemlerinin yaklaşık %80’inde kullanıldığını ifade ediyor.

Buna ek olarak yapılan açıklamalara göre Ethereum’un EIP-1559 yükseltmesi sadece 3 hafta gibi kısa bir sürede %55 benimsenme gördü. Geliştiricinin açıklamalarına göre SegWit’in bu rakamlara ulaşması iki yılını aldı. Ancak bu noktada kripto para piyasasının o günkü hali ile günümüzdeki halinin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtmek gerekiyor.

Segwit, Katman 2 Bitcoin ölçeklendirmesinin önünü açmak amacıyla işlem imzalarını ve komut dosyalarını, girdi ve çıktı verilerinden ayıran, böylece Bitcoin işlemlerinde bir değişiklik yapan güncelleme olarak tanımlanabilir.

Ethereum İşlem Ücretleri

EIP-1559, işlem ücretlerini doğrudan düşürmeyi amaçlamadı, ancak ücretleri daha istikrarlı ve öngörülebilir hale getirmeyi hedefledi. BitInfoCharts’a göre, ortalama işlem ücreti Mayıs ortasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve 27 doları gördü. Bu da ayın başındaki 8 dolarlık ortalamadan yaklaşık %240’lık bir artışa işaret ediyor.

Bunlara ek olarak Etherscan’ın verileri, Uniswap‘ta basit bir token işlemi için ortalama 37 dolar işlem ücreti ile daha da yüksek rakamlar olduğunu gösteriyor.


Total
17
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Hindistan Merkez Bankası Başkanı, Dijital Rupi İçin Tarih Verdi

Sonraki Haber

Uzman Analiste Göre Bitcoin (BTC) Yeni Bir ATH Yapabilir! Ancak Bazı Şartlar Var!

İlgili Haberler