Ethereum’da PoW’dan Pos’a Geçiş İçin Tarih Verildi!

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre Ethereum geliştiricileri, ağın proof of work’ten proof of stake’e geçişi için yani birleştirme için yaptığı açıklamalarda bir tarih verdi.

Birleştirme Ne Zaman Olacak?

Yakın tarihli bir geliştirici telekonferansına göre, Ethereum ana ağının birleşmeyi 19 Eylül haftasında başlatması planlanıyor. Bu, birleştirmeden önce son test ağını PoS‘a geçirdikten sonra gerçekleşecek.

Öte yandan geçişin uygulanması birkaç kez ertelenmişti. Son açıklamalara göre ise Ethereum ağının iş kanıtı (PoW) madenciliği konsensüsünden hisse kanıtı kanıtına (PoS) kritik geçişi neredeyse tamamlandı. Perşembe günü bir konferans görüşmesi sırasında Ethereum geliştirme ekibinin üyeleri kalıcı birleşme için bir zaman çizelgesi açıkladı.

Protokol toplantılarını denetleyen bir Ethereum geliştiricisi olan Tim Beiko, konferans görüşmesi sırasında birleşme için uygun bir tarih olarak 19 Eylül’ü önerdi. Çekirdek geliştiriciler, planlanan hedef tarihe itiraz etmedi. Yapılan açıklamalara göre şu anda profesyonel bir ekip kombinasyonun başarılı olduğundan emin olmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Buna ek olarak Goerli testnet birleştirmesinin Ağustos ayının ikinci haftasında kullanıma alınması bekleniyor. Bellatrix güncellemesi daha sonra Eylül ayı başlarında blok zincirinde yayınlanacak ve ardından iki hafta sonra birleştirme yapılacak. Yeni entegrasyon tarihi kabaca Vitalik Buterin’in bu yılın başlarında önerdiği Ağustos sonu programına denk geliyor.

Ethereum Birleştirmesi

Daha önce ana ağdaki bir shadow fork, kullanıma sunulmasının ardından düğümlerin %20’sinin kapanmasına neden oldu ve birleştirme ile ilgili soruları gündeme getirdi. Beacon zincirinin Mayıs ayında 7 blokluk derin bir yeniden düzenlenmesinden sonra, Ethereum fiyatı düştü. Bir Ethereum geliştiricisi olan Superphiz.eth, birleşmenin zaman çizelgesinden bahsetti ve önerilen hedef tarihinin katı bir son tarihten ziyade bir yol haritası olarak görülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Öte yandan Sepolia test ağı Beacon Chain, Haziran ayında piyasaya sürüldü ve Merge provasının Ethereum ağ geliştiricilerine teknik bilgiler sunmasının önünü açtı. Bu süreç, Sepolia’nın 7 Temmuz’da ağa dahil edilmesiyle doruğa ulaştı.Total
27
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

CryptoQuant CEO’sundan Önemli BTC Tahmini!

Sonraki Haber

Ethereum Bir Menkul Kıymet Mi? MicroStrategy CEO’su Açıkladı

İlgili Haberler