Ethereum’da Kısa Süreliğine Hayat Durdu: ETH’da Neler Oldu?

İlayda Peker

Bugün büyük kripto para işlem platformlarında Ethereum (ETH) para yatırma ve çekme işlemleri birden durdu ve bu durum kısa süreli de olsa paniğe yol açtı.

Ethereum İşlemleri Neden Durdu?

Yapılan açıklamalar öncesinde bu durum bir hack saldırısı gibi değerlendirildi ancak sonrasında durumun Infura isimli Ethereum ağı hizmet sağlayıcısından kaynaklandığı ortaya çıktı.

Özellikle Binance ve UpBit gibi büyük borsalardaki işlemlerin durmasının ardından CEO’lar açıklama yapma gereği duydu. Binance CEO’su Changpeng Zhao konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda ilk olarak kullanıcıların fonlarının güvende olduğunu dile getirdi ve kullanıcılarını rahatlattı.

CZ konuyla ilgili yaptığı daha sonraki açıklamalarda Ethereum’da olası bir ağ bölünmesinin olabileceğini ya da bir hard fork gerçekleşmiş olabileceğini ifade etti. CEO konuyla ilgili açıklamalarında, “Blok 11234873’te olası bir ETH zinciri bölünmesi vardı. Etherscan ve Blockchair bu bloktan sonra iki farklı zincir ve veri gösteriyor. Şimdi çözüyoruz, ancak para çekme işlemlerini geçici olarak kapattık. Fonlar güvende.” ifadelerini kullandı.

Şu anda ise borsalarda Ethereum işlemlerinin normale döndüğünü belirtmekte fayda var.

Bunlara ek olarak Infura Ethereum ağında büyük bir öneme sahip. Çünkü Infura Ethereum ağının en büyük hizmet sağlayıcılarından biri konumunda bulunuyor. Bu sebeple de Infura’daki bir sorun olduğu gibi tüm Ethereum ağına yansıyor.

Habersiz Güncelleme

Ethereum geliştiricisi Nikita Zhavoronkov ise tüm bu endişelerin ardından konuya daha net bir açıklık getirdi. Zhavoronkov’un açıklamalarına göre Ethereum geliştiriciler planlanmayan bir güncelleme yaptı. Önemli ağlara ise konuyla ilgili bilgi verilmemesi sorunlara yol açtı.

Bunlara ek olarak son zamanlarda ETH ile ilgili en sık bahsedilen konu ETH 2.0 güncellenmesi ve açıklanan tarihte gerçekleşip gerçekleşmeyeceği. Aslında güncelleme sebebiyle de endişeler arttı. Çünkü güncelleme konusunda defalarca ertlenmeler yaşandı ve bu durumun farklı sorunlara sebebiyet verebileceğinden korkuluyor.

Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda güncellemenin 1 Aralık’ta gerçekleşmesinin planladığını ve belli koşullar yerine getirilmezse ertelemelerin yaşanabileceğini ifade etmişti.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Joe Biden Kripto Paralar İçin İlk Pozitif Adımını Attı!

Sonraki Haber
ethereum teknik analizi

ETH Yorumları: Ethereum/USD Teknik Analizi 11/11/2020

İlgili Haberler