ETH’da Nefesler Tutuldu: Ethereum 2.0’a Çok Az Kaldı!

İlayda Peker

Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesi çok uzun zamandır bekleniyor. Aslında 2020 yılının başlarında kullanıcı ile buluşması bekleniyordu ama çeşitli sorunlar sebebiyle tarih üst üste ertelendi. Son zamanlarda lansmanın bir kez daha ertelenebileceği ile ilgili söylentiler çıkmıştı. ancak son gelişmeler bu söylentilerin yersiz olduğunu ortaya çıkardı.

Ethereum 2.0’a Çok Az Kaldı!

Her ne kadar Ethereum Vakfı araştırmacısı Danny Ryan, ETH 2.0 için para yatırma sözleşmesinin bir kez daha ertelenebileceğini dile getirmiş olsa da saatler önce Twitter üzerinden yapılan açıklamalar, Ethereum (ETH) yatırımcılarını başta olmak üzere kripto para ekosistemini rahatlattı.

Ethereum odaklı bir medya kuruluşu olan Bankless’tan David Hoffman’ın belirttiği gibi, Ethereum 2.0 para yatırma sözleşmesi yakında kullanıcı ile buluşabilir. “CarlBeek” adlı bir Github hesabı, yazının yayına hazırlanmasından saatler önce, görünüşte ETH 2.0 para yatırma sözleşmesini ve diğer ilgili dosyaları içeren bir dizi dosya yayınladı.

Burada önemli olan nokta paylaşımın, “Ana makineyi çalıştırma şansımız var” sözleri ile yapılmış olmasında yatıyor. Her ne kadar şuanda lider geliştiriciler konuyla ilgili net ve resmi bir açıklama yapmamış olsalar da görünüşe göre ETH 2.0’ın kullanıcı ile buluşması artık tek bir resmi açıklamaya kaldı.

Ancak yine de Ethereum geliştirici topluluğu içinde bir iç tartışma yaşanıyor gibi görünüyor. Bazıları para yatırma sözleşmesinin henüz hazır olmadığını söylerken, bazıları Ethereum yükseltmesinin bu önemli kısmının halka açıklanmaya hazır olduğunu dile getiriyor.

Yine de durum ve açıklamalar ne olursa olsun ETH 2.0’a yada diğer ismi Serenity’e çok az kalmış gibi görünüyor.

Bunlara ek olarak bazı isimler yayınlanan kodun sahte olabileceğini belirtiyor. Örneğin; ETH serbest çalışanı Osin bu konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Bu taahhütte mevduat sözleşmesi nerede? Bu çoğunlukla sadece cüzdan oluşturma kodu ve anımsatıcı içe aktarma kodu mu?” sözlerini kullandı.

Dolayısıyla kullanıcıların resmi açıklama gelmeden herhangi bir adım atmamasının ve ETH gönderimi yapmamasının daha doğru olduğu düşünülüyor.

ETH’daki Diğer Pozitif Gelişmeler

ETH 2.0’ın artık çok yakında olmasının yanı sıra Ethereum’da kurumsal benimsenmesinin artmasının farklı bir pozitif gelişme olduğu ifade ediliyor. Örneğin; Avustralya merkez bankası kısa süre önce, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesi için Ethereum‘a dayalı dağıtık bir defter kullanacağını duyurdu.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Yatırımcılar Hazırlıklı Olsun Bitcoin’de (BTC) %30’luk Düşüş Yaşanabilir

Sonraki Haber

Bitcoin Dakikalar İçinde Büyük Hareketler Sergiliyor: BTC Nereye Gidiyor?

İlgili Haberler